Cinsellikte Geri Çekme Yöntemi

Cinsellikte Geri Çekme Yöntemi
19 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 49 kez okundu.

 

Geri çekme yöntemi ile korunma nasıl olur

Birbirini seven insanların cinsel hayatları hareketli geçer. Cinsel ilişkiye girdiklerinde gebelikten korunmak için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de geri çekme yöntemi ile korunmaktır. Bu yöntemde erkek boşalmayı gerçekleştirmeden penisi vajinadan çıkartarak dışarı boşalmaktadır. Bu sayede çiftler gebeliğe neden olan spermin rahme ulaşmadığından korunmuş olduklarını düşünmektedir.

Geri çekme yöntemi ile korunma aslında bir korunma yöntemi değildir. Çünkü erkeğin penisi boşalmada dışarı çıktığından spermin önceden gelmesi ihtimali söz konusudur. Geri çekme yöntem ile halk dilindeki adı ile dışarı boşalma yöntemi ile gerçekleşen gebelik sayısı oldukça fazladır. Bu korunma yöntemi zannedildiği gibi bir korunma yöntemi değildir.

Cinsel ilişkiye giren çiftler boşalma öncesi ön sevişme esnasında zevke geldiklerinde sıvı salgılamaktadır. Erkekten gelen bu zevk sıvısında da sperm içermektedir. Hamile kalmaya elverişli olan kadın genelde bu esnada hamile kalmaktadır. Bu sebeple Geri çekme ile korunmak zannedildiği gibi güvenli olan korunma yöntemi değildir.

Toplumda yaşayan bazı tutucu kesim bu yöntemle doğal yollardan korunmak demektedir. Aslında yanlış ve sakıncalı bir düşüncedir. Geri çekme ile korunan erkek ve kadın birçok alanda bu yöntemin cinselliğin eksikliğini yaşamaktadır. Ayrıca cinsel hastalıklardan korunmak içinde bazı zamanlarda sakıncalı olabilmektedir.

Gebelikten Korunmak İçin Etkin Yöntemler

Gebelikten korunmak için birçok farklı yöntem vardır. Kadın ya da erkek istedikleri doğum kontrol yöntemi korunarak istenmeyen gebelikleri yaşamazlar. Bu yöntemler;

  • Prezervatif
  • Doğum kontrol hapları
  • Aylık doğum kontrol iğneleri
  • Spiral taktırmak

Tüm bu yöntemler gebelikten korunma şansının yüksek olduğu seçeneklerdir. Geri çekme ise sadece erkeğin kontrolünde olduğu için erkeğin en kritik anda dışarı boşalmayı gerçekleştirmesi gerekir. Aksi takdirde beklenmeyen gebelik ile karşılaşılır. Bu yöntem ile gebe kalınma şansı yüzde 40’dır.

Etiketler:

Cinsellikte Geri Çekme Yöntemi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. yabancı dedi ki:

    Bu yöntemin korumayı sağladığını zannediyordum. benim için bilgi içeren bir yazı olmuş.elinize sağlık..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git