Sağlık

Cinsel Birleşme Esnasında Yanma Hissi Neden Olur?

Cinsel birleşme esnasında görülen yanma ve ağrı en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluğudur. Önemli bir sorun olan bu durum eşler arasında iletişim kopukluğuna, kadında öz güven eksikliğine ve cinsel ilişkiden kaçma durumlarına neden olur. Cinsel birleşme esnasında yanma hissi neden olur? Altında yatan mutlaka araştırılma ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Birçok nedeni olan bu durum eşler arasında saklanan bir durum olduğu için çoğu zaman tedavi gecikmektedir.

Cinsel Birleşme Esnasında Yanma Ve Ağrı Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Hem fizyolojik hem psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır. Çiftlerin büyük çoğunluğunda görülmesine rağmen tedaviye başvuran kişi sayısı oldukça azdır. Tedavi edilmeyen durumlarda çiftler arasında ciddi kopukluk ve ayrılık görülür.

Psikolojik Faktörler

Kişinin yaşadığı olumsuz cinsel deneyimler, taciz ve tecavüz olaylarına neden olabilir. Kişinin cinsel yaşantıya bakış açısı ayıp ve günah olarak değerlendirilmesi ve cinsel ilişki yaşanınca kirlendiğine inanan kişilerde sıklıkla görülür. Psikolojik olarak aynı korkuyu yaşamasından dolayı stres hormonları salınır ve vajina bölgesinde kayganlaştırıcı sıvıyı baskılayarak vajinanın kurumasına neden olur. Ağrılı cinsel ilişkiye neden olur. Psikoterapi ile çözülen bu durum genellikle kişinin cinselliğe bakış açısı ile ilgilidir.

Fizyolojik Sebepler

Vajinal salgının az olmasına neden olan enfeksiyonlar sonucu cinsel birleşme esnasında ağrı ve yanma hissedilir. Bartholin bezlerinde oluşan enfeksiyonlar, vajinit ve mantar enfeksiyonları da cinsel ilişkide ağrı ve yanmaya neden olur. Vajina florasını bozan temizlik ürünleri ve sentetik iç çamaşırları ciltte tahriş yaparak bu duruma sebep olabilir. Yumurtalık ve fallop tüplerinde oluşan enfeksiyonlar, endometriozis, uterusta bulunan miyom ve kitleler de ağrıya ve yanmaya neden olur. Aynı zamanda normal doğum esnasında kesilen vajina dokusu iyileşirken skar izi bırakırsa buda ağrıya ve yanmaya neden olur.

Teşhis Ve Tedavi Nasıl Olmalıdır?

Mutlaka bir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gereken bu durumda detaylı anamnez çok önemlidir. Kasın doğum uzmanı tarafından yapılan detaylı muayene sonucu teşhis konur. Hastanın psikolojik durumu değerlendirilmeli gerekirse psikoterapi alması sağlanmalıdır. Enfeksiyon var ise mutlaka tedavi edilmelidir. Teşhis ve tedavi esnasında ağrının şekli, yeri ve zamanı çok önemlidir. Penis penetrasyonunda hissedilen derin ağrılar yumurtalık ve tüplerle ilgili bir enfeksiyon ve kistleri düşündürür. Vajinal flora mutlaka korunmalıdır. O bölge kesinlikle sabun ile yıkanmamalıdır. Sabun vajina florasını bozarak enfeksiyona zemin hazırlar. Sadece su ile yıkamak veya ph uygun malzemeler kullanmak gerekir. Menopoz döneminde yaşanan cinsel ağrı hormonların azalmasına bağlı olarak gelişen bir durumdur. Vajinal kayganlaştırıcılar ve hormon replasman tedavisi başarılı sonuç vermektedir. Enfeksiyonlara bağlı oluşan cinsel ağrı ve yanma tedavi edilmezse sonuçları kişide üreme yeteneğinde azalma ve infertilite ile sonuçlanabilir. Oluşan enfeksiyon tüpleri tıkayarak kısırlığa neden olur.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu