Cilt Bakımı

Ciltteki Lekeler İçin Doğal Maske Tarifleri

Yaz aylarını geride bıraktık fakat güneş etkisini sürdürmeye devam ediyor. Malum güneş ışınına maruz kalınca ciltte istenmeyen koyu lekeler oluşabilmekte. Bu lekelerden kurtulmak için de sizlerle doğal maske tariflerini paylaşacağız.

Yalnız bu maskeleri uygulamadan önce cildinizde test etmelisiniz. İlaç kullanıyorsanız, hamileyseniz, rahatsızlığınız veya alerjik yapıda bir cildiniz varsa mutlaka bunları denemeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Limon – Aloe Vera Maskesi

4  aloe vera yaprağının içindeki jelini alın ve 2-3 damla limon suyu ile karıştırın. Ardından bunu lekelerinize uygulayın. 20 dakika kuruduktan sonra soğuk su ile yıkayın. Bu maske cildinizi yatıştıracak ve lekelerin kaybolmasında yardımcı olacaktır.

Patates – Limon Maskesi

1 patatesi rendeleyin veya makineden geçirin. Ardından biz bez yardımıyla suyunu süzün. Patates suyuna 1 yemek kaşığı limon suyu ilave edin ve karıştırın. Cildinizdeki koyu lekelere uygulayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra soğuk suyla durulayın.

Şeker – Limon Maskesi

1 yemek kaşığı toz şekeri, 3 damla limon suyunu ve 1 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Hazırlamış olduğunuz maske karışımını gözünüze temas ettirmeden yüzünüze dairesel hareketlerle bastırmadan uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra soğuk suyla durulayın.

Salatalık – Domates Maskesi

1 domates ve 1 salatalığı rendeleyin. Ardından üzerine 2 yemek kaşığı nohut unu, 1 çay kaşığı toz zerdeçal, 1 çorba kaşığı bal ve yarım çorba kaşığı süt ekleyin ve güzelce karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı güneşe maruz kalmış bölgelerinize, lekelerinize,  uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

Portakal Suyu- Yoğurt Maskesi

1 yemek kaşığı portakal suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurdu karıştırın, lekelerinize uygulayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra soğuk suyla durulayın.

Bal- Yumurta Akı Maskesi

1 yumurta beyazı ve bir yemek kaşığı balı karıştırın. Lekeli bölgeye uygulayıp bir saat bekleyin. Ardından suyla durulayın.

  • Bu maskeleri haftada en az bir kez uygularsanız lekeleriniz kaybolacaktır.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir