Cilt Bakımı

Cilt Lekeleri İçin Leke Kremleri

Cilt Lekesini Gideren Kremler, Cilt Lekesi Yok Etme

Cilt yüzeyinde oluşan lekeler estetik açıdan kişiyi olumsuz etkilediği gibi karaciğerin düzensiz çalışması sonucu da meydana gelir.

Ciltte oluşan lekeler için mutlaka altta yatan neden araştırılmalıdır.

Altta yatan neden araştırıldıktan sonra cilt lekeleri için leke kremleri kullanılabilir.

Ama mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur

Cilde normal rengini veren melanin pigmentleridir. Cilt herhangi bir dış etkene güneş ışığı, ultraviyole gibi ışınlara maruz kaldığı zaman melanin pigmentleri deriyi korumak adına hızla çoğalır.

Melanin arttıkça deri rengi koyulaşır, koyulaşan ten rengi sayesinde deri dış etkenlere karşı korunmuş olur. Melanin tüm cilt yüzeyinde arttığı zaman tüm deri koyulaşır.

Herhangi bir nedenden dolayı bölge böle artan melanin den dolayı cilt yüzeyinde lekeler meydana gelir. Çil, lentigo, gebelik maskesi gibi birçok isimle adlandırılan bu lekeler de genetik yapı önemlidir. Genellikle beyaz tenli kişilerde oluşan lekelerin tedavisi mümkündür.

Cilt Lekelerinin Çeşitleri

Lentigo genellikle yaşlılık lekeleri olarak bilinir. Ellerde vücudun birçok yerinde görülen lekelerdir. Genellikle kahverengi ve çillere göre daha büyük lekelerdir.

Karaciğerde oluşan patolojik bir durum ve güneşe maruz kalma sonucu ortaya çıkar.

Lentigo estetik dışında bir risk oluşturmaz ama uzman biri tarafından değerlendirilmesinde yarar vardır. Malazma hamilelik maskesi de denilen diğer bir sorundur.

Hamile kadınlarda, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sık olarak görülür.

Hamilelikte artan hormon seviyesi ile cilt yüzeyi direncini kaybeder.

Güneşe maruz kalma ile beraber cildin belirli alanlarında renklenme artar. Genellikle alın ve burundan yanaklara doğru görülen lekelerdir.

Çiller deride melanin pigmentlerinin kümeler halinde yaygınlaşmasıdır. Güneş ile beraber artar. Kışın kaybolur.

Hemanjiomlar cildin yüzeyinde gelişen kırmızı renkli iyi huylu lekelerdir. Vitiligo cildin belli bölgelerinde renk kaybı ile oluşan bir durumdur.

Altta yatan neden bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Bağışıklık sisteminde oluşan problemden dolayı cildin belli yüzeylerinde melanin hücreleri yok olur ve o bölge beyazlar.

Cilt Lekeleri İçin Leke Kremleri

Ciltte oluşan leke ayrıntılı muayene edilip tedavi ona göre planlanmalıdır.

Deri üst tabakasını soyan kremler ve deri rengini açan kremler vardır.

Leke tedavisi sırasında güneşte mutlaka korunmalı ve güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Deri soyucu kremler kullanılırken dikkatli olunmalı cildin dış etkenlere maruz kalması, tahriş ve travması engellenmelidir. Aksi halde sorun daha artacak tedavi sekteye uğrayacaktır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım.Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu