Sağlık

Çıban Nedir Neden Çıkar

çıban

çıban Nedir?

                              

                                                                            

Bakteri bazlı oluşum sağlayan, deride aniden ortaya çıkan mikrobik döküntüye çıban denir. Döküntü bir tür apsedir. Kıl köklerinde ve yağ bezelerinde görülür. Tıpta ismi fronküldür. Ağrılı, irin dolu, kırmızı yumuşak yumru şeklindedirler. 

Çıban Neden Oluşur?

                                                                                      

Bakterilerin, yağ bezesi veya kıl keseciklerinin içine girmesiyle oluşan çıbanların birçok sebebi vardır. Bazı sistemsel rahatsızlıklar, çıbanların görülme oranını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra vitaminsizlik, bağışıklık sisteminin düşmesi, beslenme bozuklukları hastalığın oluşumunda etkili olur. Hastalığı tetikleyen durumlar ise; şeker hastalığı, aşırı terleme (tiroide bağlı), kansızlık, beslenme bozuklukları, böbrek yetmezliği, beslenme bozuklukları, mantar ve egzama gibi deri hastalıkları, çok fazla terlemek, dar kıyafetler, uzun süre hareketsiz kalmak ve sürekli oturmak, aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi ve çeşitli ilaçlar bağışıklık sistemini baskıladığı için, kanser tedavisi gören kişilerde de çıbana sıklıkla rastlanır.

Çıban Nasıl Oluşur?    

         

ciban nedir | Moda Ve Kombin Önerileri
çıban nedir

                                                                                  

Stafilokok adı verilen bakteri bir kılın çıkış kanalından girip yakınındaki yağ bezesine girer. Kişinin bağışıklığı veya direnci düşük ise üremeye başlar. Sonrasında bu bakteriler kan içindeki akyuvarlarla savaşır. İki tarafta mücadeleyi kazanamayıp ölüp, vücut için atık haline gelirler. Atık miktarı arttıkça, koğuşlanan alanda birikme ve birikme sonucunda ise deriyi aşındırma durumu baş gösterir. Zamanla bu aşındırma ciltte şişkinlik görünümüne sebep olur. Bu şişkinlik sıklıkla sivilce ile karıştırılmakta.  Sebebi ilk zamanlar çıbanın boyunun sivilce boyutlarında olmasıdır fakat zaman içerisinde şişkinlik büyür.

Çıban Hastalığının Belirtileri Nelerdir?         

 Çıban hastalığı der yüzeyinde görülen bir hastalık olduğu için de belirtilerini fark etmek kolaydır. En yaygın oluşum bölgeleri kalça, yüz,  boyun sırt ve koltuk altıdır. Çıbanların oluşum sağladığı yerler sürtünme ve terlemenin fazla olduğu yerlerdir. Belirtileri ise;

 • Ağrılı, içi irin dolu kırmızı renkli şişlikler
 • Yumruların başı sarı beyaz renklerde olması
 • Yerel ateşler
 • Vücutta yorgunluk
 • Aşırı derecede kilo kaybı

Hastalığın en belirgin özellikleridir. Bu belirtiler görüldüğünde ilgili hekime hemen başvurulmasında fayda vardır.

ciban belirtileri | Moda Ve Kombin Önerileri
ciban-belirtileri

Çıban Hastalığının Tedavisi                                                                                                

Küçük çıbanlar kendiliğinden patlarken büyük çıbanlar cerrahi işlemler ile boşaltılır. Küçük çıbanlar kendiliğinden 10 gün içerisinde patlayabilirler. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde bu süre daha kısa olabilir. Bu süreçte çıbanın bulunduğu bölgede titizlikle hijyeni sağlanmalıdır. Antibiyotik kremler uygulanarak, çıbanın etkisini azaltılabilir.  Çıban nasıl iyileşir; kişi çıbanın kendiliğinden patlamasını bekleyemiyorsa şu adımlar sırasıyla uygulanmalıdır;                                                                                            

Çıban Nasıl Patlatılır

 • Çıban yeni oluşmuş ve sert değilse, çıbanın ortasının olgunlaşmasını ve yumuşaması beklenmeli.
 • Çıban patlatılırken, patlatılacak bölge steril edilmelidir. Aksi taktirde çıbanın patlatıldığı bölgeden farklı hastalıklara sebep olabilecek bakteriler ve mikroplar girebilir.
 • Çoğu zaman kesici alet gerekebilir çıban patlatılırken. Sivilceler gibi sıkmak ve patlatmak mümkün değildir genelde. Sebebi çıbanların sert ve daha yoğun bir alanda oluşum sağlamlarıdır.
 • Çıban bölgesi gibi kesici alet steril edilmelidir.
 • Çıbanın uç kısmına minik bir kesik açılarak, çıban hafifçe sıkılır. Akan irin temiz bir pamuk ile silinip, her sıkılma işleminde silme işlemi tekrar edilir.
 • Çıban boşaltıldıktan sonra, boşaltılan bölge mikroplardan korunmak için işlem görmüş bölge kapatılmalıdır. 1 hafta kadar bölge temiz tutulmalıdır.
 •  
ciban nasil patlar | Moda Ve Kombin Önerileri
çıban nasıl patlar

Patlatma işlemi gerçekleştirildikten antibiyotik kullanımı önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Kulak, burun deliği ve dudak gibi yerlerden çıkan çıbanlara müdahale etmek tehlikelidir. Kalıcı hasarlara sebep olunabilir. Beyne yakın olduklarından, irinin beyne ulaşması yüksektir. İrin beyne ulaştıktan sonra beyin damarlarını tıkayıp, beyin hastalıklarına sebep olabilir.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir