Ev Modası

Büyük Firmaların Uyguladığı Dekorasyon Örnekleri

 

Küresel dünyada bir firmanın hız kesmeden ilerlemesi başlı başına büyük bir mucize gibi. Üstelik geçen yıllar kimi firmalar büyük firma statüsüne geçiyor ve çok farklı noktalarda bu firmaları görmek mümkün oluyor.

Bu firmalara bakıldığında ise dekorasyon konusunda da öncü olduklarını görülüyor. Kendi konseptlerine göre değişik dekorasyon örnekleri bu firmalarda insanların karşısına çıkıyor bu noktada emsalsiz örnekler teşkil ediyorlar.

Firmaların markalaşma, globalleşmesi yolunda da firmaların dekorasyonları kendi imajları ile doğrudan örtüştüğü için dekorasyon konusu çok daha büyük bir önem kazanıyor. Doğru bir dekorasyonla da firmalar kendi marka imajlarını güçlendirmiş oluyorlar ki, yapılan dekorasyon sayesinde bazı kavramlar bu firmalar ile özdeşliyor. Bu durum ise kurumun marka imajını güçlendirmiş oluyor.

Büyük firma deyince karşımıza ilk anda gelen markalar ev konseptinde hizmet veren mağazalar oluyor. Bu noktada yaptıkları farklı kampanyalar ile rekabeti aralarında güçlendiren firmaların aralarındaki en büyük fark dekorasyon fikirleri farklılıkları oluyor.

Dekorasyon örnekleri açısından bu mağazalardan Madame Coco ile English Home arasında bariz farklılıklar görünüyor örneğin.

Madame Coco dekorasyonu daha soft bir biçimde raflara dizilmiş ürünlerden oluşan bir dekorasyon ile karşımıza çıkarken, diğer mağazaya girildiğinde insanların kişinin kendi yatak odasında ya da banyosundaymış gibi hissettiren bir dekorasyon insanların karşısına çıkıyor.

Bu durum tamamen belirlenen stratejiler ve hedef kitle ile alakalı olan bir durum aynı zamanda.

Zaten büyük firma olan kurumlar kendi müşteri gruplarına uygun bir noktadan çıkarak dekorasyon yapıyor. Bu noktada da kişiler kendisine en yakın hissettiği mağazaya ya da firmaya giderek alışveriş yapıyor.

Dekorasyon örnekleri noktasında giyim dünyasının iki devi olan Boyner ve Vakko arasında da mağazalarına girildiğinde hemen her ikisi de aynı alım gücüne sahip insan grubuna hitap etse de burada da farklı kültürel yapılara hitap eden mağazalar olduğu bariz bir biçimde görülüyor.

Bunun yanında marketler ölçeğinde ele alındığında Migros marketlerinin hitap ettiği kesime uygun bir dekorasyon yaptığı ama bunun karşısında BİM mağazasının daha farklı bir dekorasyon yaptığı zira müşterilerinin farklı olduğu görülüyor.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir