Sağlık

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Günümüzde sıklıkla rastlanan rahatsızlıklardan biri de boyun düzleşmesidir. Boyun düzleşmesi kısaca “ S “ şeklinde olan boyun kemiğinin “ I” şekline geçmesidir.
Boyun düzleşmesi genellikle, yoğun stres yaşayan kişilerde, sürekli masa başında çalışan kişilerde ve çok düşünen insanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Boyun düzleşmesi aslında stres, düşünce ve yorgun bir bünyenin belirtisidir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Anlaşılır?

Sürekli görülen baş ağrısı boyun düzleşmesinin en önemli belirtilerinden biridir. Doktora gittiğinizde doktor size, başınıza darbe aldınız mı almadınız mı diye sorar. Doktorun bu soruyu sorma nedeni aslında boyun düzleşmesini teşhis etmektir.
Ayrıca boyun düzleşmesi olan kişiler kendini sürekli yorgun hisseder. Bu sorular doktoru tatmin etmediği zaman doktor MR çekerek hastalığınıza kesin tanıyı koymaktadır.
Boyun düzleşmesi sorununu yaşıyorsanız boyun kemiği yapısını bozacak hareketlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Örneğin bilgisayar başında otururken dik bir vaziyette oturmalısınız.

Boyun düzleşmesinin tedavisi nedir?

Bu rahatsızlık genellikle fizik tedavi ile çözülmektedir. Bunun yanında yüzme sporu bütün kaslarınızı çalıştırdığı gibi boyun kaslarınızı da çalıştırıp boyun düzleşmesinin önüne geçmektedir.

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse olabilecekler:

Boynun hissiyatını kaybetmesi, boyun sinirlerinin gece yatarken acı vermesi.
Aşırı sinirlilik hali, alınganlık hali boyun düzleşmesinin tedavi edilmediği halde ortaya çıkabilecek sorunlardır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu