Saç Bakımı

Boyalı Saçların Saç Rengi Nasıl Açılır?

Boyalı saça sahipseniz ve saç renginizi açmayı düşünüyorsanız buyrun bakalım.

Unutmayın ki direkt boyalar saçı değiştirmez. Doğrudan saç telinin dış yüzeyine sabitlenirler.  Boya negatif, saç pozitif yüklü olduğundan birbirlerine mıknatıs gibi yapışarak saça sabitlenirler.

boyalik saclar | Moda Ve Kombin Önerileri
boyalık saçlar

Bu boyalar saçın renginin açılmasına veya beyaz saçların örtülmesine izin vermez ancak saçta yansımalar sağlar.
Kalıcı boyalar ise oksidasyon bazlı boyalardır ve onlar saç teline nüfuz eder. Bunlar saçın ve özellikle saça rengini veren melaninin yapısını değiştirir. Bu boyalar oksijenli su ile amonyak iş birliği halinde etkilerini gösterirler

.Amonyak, saç teline kimyasal boyanın girmesine izin verecek şekilde saçın kabuğunu açar. Kabuklar açıldıktan sonra amonyak uçar.

Ton sür ton olarak adlandırılan boyalar ise, yukarıda anlatılan direkt boyalar ve oksidasyon bazlı boyaların ortalarında bir yerde bulunur. Amonyak içermezler ama oksijenli su içerirler.
Yiyip içtiklerimizin “içindekiler” listesine bakıyoruz ama vücudumuza sürdüğümüz bakım ürünlerinin, boyaların, krem ve parfümlerin içinde ne olduğuna bakmak pek aklımıza gelmiyor.

Oysa, saçımız ve derimiz de üzerine sürdüğümüz maddeleri emerek kan dolaşımına aktarıyor.
Saç boyası üretiminde kullanılan kimyasallardan 22 tanesi Avrupa ülkelerinde yasaklandı. Amerikalı bir çevre örgütünün incelemesinde birçok saç boyasının “çok zararlı” olduğu görüldü.

Yazan:Gamze GÜNBEK

Saç rengini en doğru şekilde nasıl açacaksınız?

boyali sac nasil acilir | Moda Ve Kombin Önerileri
boyali_sac_nasil_acilir

Boyalı saçlara sahip olan bireyler tarafından tercih edilmekte olan saç rengi açma yöntemleri arasında bir takım doğal öneriler de vardır. Bu öneriler arasında en çok tercih edilen limon suyu, bal, zeytinyağı ve hidrojen peroksit ile elde edilmekte olan doğal bir formül yer almaktadır. Bu formül ile beraber saç yapısı üzerinde çok daha açık ve renkli gölgeler elde etmenin mümkün olduğunu görebilirsiniz. Bu işlem ile beraber kısa sürede sonuç elde etmek mümkün olacaktır.

saç rengini en az zararla nasıl açarsınız?

İlk olarak limon suyu ile güzel bir karışım yapmanız gerekmektedir. Bunun için bir limonu ortadan ikiye keserek sıkmakta fayda olacaktır. Yarım fincan limon suyu elde etmeniz yeterli olacaktır. Bu karışımı bir sprey şişesine dökmeniz durumunda kolayca uygulama yapabilirsiniz. Saçlarınızın uzun ve kalın olması durumunda yarım fincan yerine 1 tam fincan limon suyu elde etmekte fayda olacaktır.

siyah sac nasil acilir2 | Moda Ve Kombin Önerileri
siyah-sac-nasil-acilir

Nemli saçlar üzerine bu uygulamayı yapmanız durumunda etkili sonuçlar elde etmenin mümkün olduğunu göreceksiniz. Limon suyu ile hazırlayacağınız bu karışımı doğrudan saçlara uygulayacaksınız.

Balkona ya da dışarı çıkarak güneş ışınlarının saçlara yansıtılmasını sağlamakta fayda olacaktır. Bu durumda yaklaşık 30 dakika kadar güneş altında kalmak yeterli olacaktır. Lakin fazla beklerseniz saçlarınız zarar görebilir bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Saçlarınızı son olarak güzel bir şekilde durulamanız gerekmektedir. Durulama işlemleri akabinde saçlar için besleyici kremlerden yararlanabilirsiniz.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir