Diyet ve Zayıflama

Biri Çok Yiyor Kilo Almıyor. Diğerine Su Bile Yarıyor

 

Araştırmalara göre obezite salgın bir hastalık gibi yayılmaktadır. Amerika’da yetişkinlerin üçte birinden fazlasının obez olduğu görülmüştür. Dünyadaki rakamlar da çok kötü sonuçlar olduğu yiyecek Devriminin başlatan ünlü aşçı Jamie Oliver’a bakıldığında 5 yaşın altındaki 34 milyon çocuk aşırı kilolu görülmektedir. Birçoğumuz fazla kiloları estetik kaygılar ile önemsememekteyiz. Kahvaltıyı es geçmek gün içinde kendinizi aç ve yorgun hissetmenize yol açıp ve Kahvaltı da her gün ilerleyen saatlerinde normalde yediğinizden de fazla yemek zorunda kalırsınız.  Ayrıca egzersizden faydalanmak için bir spor salonunda saatler harcamamıza gerek yoktur. Günde 35 dakika yeterlidir.

 

Ama şişmanlık diyabet, kanser, kesene, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği ve diğer sağlık problemlerinin ana nedenlerinden biridir. Dünyada yapılan medikal harcamaların üçte biri obezite, ile mücadeleye ayrılmıştır. Yaşam biçimimizin ve beslenme tarzımız olan kahvaltı günün en önemli öğünü, olup iyiden iyiye değiştirirsek kışın depoladığımız kilolardan kurtulmamız aslında çok kolay olmaktadır.  En doğru egzersizi yapmalı hem kan şekerinizi düzenleyecek hem de ensülin seviyenizi aşağı çekmektedir. Haftada 5 gün 60 dakika yürümektir. Ortalama adımlarla başlayıp hızlanın. Koşmak, dans etmek ve eğlendiren her neyse o önerilir.

Sağlığınızı önemsiyor ve kilo vermek istiyorsanız, sabahları mutlaka ama mutlaka kahvaltı günün en önemli öğünü olarak tercih etmelisiniz. Aynı şekilde yatmadan 2 saat öncesinde yemek yemeği kesmelisiniz. Obezite olduktan sonra 30 kilo veren ve bunu en az 6 yıl korumuş 3 bin insan arasında yapılan bir ankete göre, bu insanların ortak özelliği istisnasız her güne kahvaltı ederek başlamaları. Aralarında sadece 4’ü evden kahvaltı etmeden çıkıyormuş. Fazladan harcama yapmanız gerekmiyor, tek ihtiyacınız olan hareket arzusu ve sağlam bir çift spor ayakkabısı. En doyurucu yiyecekler ve bazı bu yiyeceklerin ötekilerden daha besleyici ve doyurucu olduğunu bunların en doğru egzersizi yapmalı ve protein kaynağı olarak bilinen yumurta 30 saate kadar iştahı kontrol eder. Bulgur da yüksek posa oranı ile tok tutmakta ve diğer tahıldır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu