Sağlık

Beyin Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Beyin Kanaması Nedir? Neden Beyin Kanaması Geçiririz?

Beyin kanaması felç olarak da ifade edilebilmektedir. Beyinde bulunan damarların patlaması sonucunda meydana gelen bölgedeki kanamalara beyin kanaması denmektedir.

Damarların patlaması sonucu kanamalar hücrelerin ölmesine sebep olabilmektedir.

Beyin kanamasının sebebi yüksek kan basıncından dolayı meydana gelmektedir. Genellikle beyin kanaması belirtileri çok çeşitli olabilmektedir.

Beyin kanaması kafa travmaları, yüksek kan basıncı, anevrizma, kan hastalıkları ve damar anomalisi gibi nedenlerden dolayı olabilir.

 

Beyin Kanaması Nasıl Fark Edilir?

  • Baş Dönmesi

Kişilerde beyin kanamasında en çok görülen belirtilerden biri baş dönmesidir. Kan akışı normalden daha az ilerlemeye başladığından dolayı aniden baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca konsantre olma özelliği kaybolabilir ve denge kurmada zorluk yaşanılabilir.

  • Halsizlik

Beyin kanaması olduğundan kişide yorgunluk hissi gibi ellerinde ve ayaklarında uyuşma ve halsizlik belirtisi ortaya çıkabilir.

Kan akışı azaldığından dolayı hareketlerde dengesizlik ortaya çıktığından dolayı halsizlik ile birlikte vücut hareket gücünü kaybedebilir.

Bacaklarda titreme be karıncalanma durumu gözlemlenebilir.

  • Konuşma Yetisi Azalır

Kan basıncının yükselmesi sonucunda hareketlerde yavaşlama olduğu gibi aynı zamanda konuşma yetkisinde azalma hatta konuşma yetkisi kaybolabilir.

Beyinde oluşan kanamadan dolayı cümle kurma ve düşünme yetkisi kaybolduğu için konuşmada heceleme görülebilir.

  • Yüz Felci

Beyin kanmasında görülen en kötü belirtilerden biri de yüz felcidir. İnsanların neredeyse %50 de meydana gelen yüz felci bazen geçici bazen de kalıcı olabilir.

Yüz felci özellikle yüzün tek bir yanında meydana gelir.

  • Migren Ağrıları

Beyin kanması kendini birçok farklı belirtilerde gösterebilir. Beyinde kanama meydana geldikten sonra baş, dönmesi, bulantı, kusma ve migren ağrıları görülebilir.

Kanama sırasında migreni olan kişilerde şiddetli baş ağrıları olur.

En yaygın belirti olarak da kanama olduktan sonra kişilerde bayılma olmaktadır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım.Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu