Besinlerle de Su İhtiyacınızı Karşılayabilirsiniz

Besinlerle de Su İhtiyacınızı Karşılayabilirsiniz
1 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 14 kez okundu.

Su içmenin sağlığımız için ne kadar önemli olduğu artık hepimiz tarafından bilinen bir gerçek! Eğer uzun süre su içmezsek birkaç saat içerisinde vücudumuzun elektrolit dengesinde değişimler oluyor.

Bu dengesizlik de bitkinlik ve yorgunluk gibi problemlere neden oluyor.

Vücudumuzdaki suyun sadece yüzde 2 oranında azalması bile asit dengemizi ciddi biçimde etkiliyor.

Su oranındaki azalma yüzde 7 oranına yükselirse kişi halüsinasyon görmeye bile başlıyor. Eğer vücudunuzdaki su oranı yüzde 10 miktarında azaldıysa ciddi böbrek problemleri yaşıyorsunuz.

Bu böbrek rahatsızlıkları bazen kişilerin hayatlarını sona erdirecek kadar ciddi olabiliyor.

Su içmemek sadece sağlığımızı değil, görüntümüzü de etkiliyor. Kadınların en çok yakındığı selülit problemi ve ödemin başlıca sebebi yeteri kadar su tüketmememiz.

Günde en az 2,5 litre su içmemiz gerektiği tüm uzmanlar tarafından defalarca söylendi.

Eğer su içmeyi sevmeyen biriyseniz, başka gıdalar aracılığıyla da vücudunuzun su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bu gıdaları sizler için derledik…

Yeşil Biber ile Su İhtiyacını Karşılama

Yeşil biber: Biber, özellikle A ve C vitaminleri bakımından son derece zengindir.

Bağışıklığı güçlendirir. İçinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde bizi birçok kanser türünden de korumuş olur. Ayrıca çiğ hali tokluk hissi yarattığından diyet yapanlarında dostudur.

Biberin içerisindeki su miktarı yüzde 90’ın üzerindedir. Biber tüketerek hem su ihtiyacınızın bir bölümünü giderebilir hem de hücrelerinizin sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Limon ile Su İhtiyacını Karşılama

Limon: Hepimizin bildiği gibi C vitamini deposu olan limon, A ve B vitaminleri açısından da son derece zengindir. Bağışıklığın güçlenmesini sağlayan limon, aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür.

Damar tıkanıklığını önler ve dişlerin beyazlamasına yardımcı olur.

Böylesine faydaları olan limonun da yüzde 90’dan fazlası sudur. Su içmeyi sevmeyenler şekersiz bir limonata yaparak hem su ihtiyacını giderebilir hem de bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin tadını çıkarır.

Karpuz ile Su İhtiyacını Karşılama

Karpuz: C vitamini, likopen, B vitamini ve Beta- karoten açısından oldukça zengin bir meyve olan karpuz, kan dolaşımını hızlandırmak konusunda oldukça faydalıdır. Karpuzda kalsiyum, demir, manganez ve fosfor miktarı da oldukça yüksektir.

Kolesterol sorunu olanlar mutlaka karpuz tüketmelidir. Çünkü karpuz, zararlı maddeleri kandan uzak tutar. Kalp ve göz sağlığına da iyi gelen karpuzu tüketirken, yüksek oranda şeker içerdiğini de unutmamak gerekir.

Şeker hastaları karpuz tüketirken aşırıya kaçmamaya özen göstermelidir. Karpuzun yüzde 92’si sudan oluşmaktadır. Eğer şeker hastalığınız yoksa vücudunuzun susuz kalmaması için bol miktarda karpuz tüketebilirsiniz.

Salatalık ile Su İhtiyacını Karşılama

Salatalık: İşte faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bir sebze! Salatalık A ve C vitaminleri açısından son derece zengindir.

Ayrıca ciddi oranda potasyum ve magnezyum da içerir. İdrar söktürücü olarak da bilinir. Yüksek tansiyon hastaları her gün mutlaka salatalık tüketmelidir. Kansere karşı da bir önlem olan salatalık, aynı zamanda vücudun kemik yapısının güçlenmesine de yardımcı olur.

Pek çok cilt bakım ürününün de ana maddesini oluşturan salatalık, vücudu hem dışardan hem de içerden korur. Diyet yapanlar için de en iyi ara öğünlerden biridir.

 

İçeriğinin yüzde 95’i sudan oluşmaktadır. Siz de her gün mutlaka 2-3 salatalık tüketmelisiniz.

Yoğurt ile Su İhtiyacını Karşılama

Yoğurt: Yoğurdun içerisinde pek çok yararlı bakteri bulunmaktadır. Bu sebeple en önemli özelliği bir bağırsak düzenleyici olmasıdır. Daha hızlı kilo verilmesini sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, T hücresinin aktivasyonunu artırır. Böylece pek çok hastalıktan korunmuş olunur. Yoğurt kaslara, dişlere ve kemiklere de iyi gelmektedir.

Yoğurdun yüzde 80’inin de su bulunur. Mutlaka günde bir kase yoğurt yemeye özen gösterin.

Marul ile Su İhtiyacını Karşılama

Marul: A ve K vitaminleri açısından son derece zengin olan marul ayrıca lif, fosfor, karoten ve potasyum içermektedir. Marul beyin sağlığını olumlu etkiler ve uyku problemi yaşayan kişiler için ilaç niteliğindedir. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığınızı güçlendirir.

Kemik sağlığına da iyi gelen marul, kilo verirken de gönül rahatlığıyla tüketilir. Marulun da yüzde 95’i sudan oluşmaktadır. Siz de su ihtiyacınızın bir kısmını marul ile giderebilirsiniz.

Bizden bir hatırlatma; açık yeşil renkteki marullar su açısından koyu renkli olanlara göre daha zengindir.

Domates ile Su İhtiyacını Karşılama

Domates: A ve C vitamini açısından zengindir. Likopen, beta- karoten ve folik asit açısından da oldukça zengindir.

Ayrıca iyi bir antioksidan kaynağı olduğu da bilinmektedir. Özellikle prostat kanseriyle savaşmada etkilidir.

Vücuttaki şekeri enerjiye dönüştürme konusunda yardımcıdır. Kan basıncını düzenler ve kabızlık problemine büyük ölçüde yardımcı olur.

Cilde ve saçlara iyi gelir. içeriğinin yüzde 95’e yakını sudur. Bu nedenle iyi bir su kaynağıdır. Siz de su ihtiyacınızı gidermek için domates yemeyi ya da domates suyu içmeyi deneyebilirsiniz.

Üstelik taze sıkılmış domates suyunun kilo verme konusunda yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Çilek ile Su İhtiyacını Karşılama

Çilek: B, C ve K vitamini açısından oldukça zengindir. Kolesterolü düşürme de yardımcıdır. Ayrıca damar tıkanıklarına da iyi gelir. güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için bağışıklığı güçlendirip, hastalıklarla mücadelede yardımcı olur.

Lifli bir yapıya sahip olan çilek, tokluk hissine neden olur.

Diyet yapanların vazgeçilmez ara öğünlerinden biridir. çileğin yüzde 90’ı sudan meydana gelir. bu sebeple özellikle yaz aylarında bol bol çilek tüketmeye özen gösterin.

Kabak ile Su İhtiyacını Karşılama

Kabak: A, C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kabakta da antioksidan özelliği vardır. Kalorisi çok az olduğundan kilo vermede yardımcıdır.

Cilt sağlığına iyi gelir ve güneşin cilt üzerindeki zararlı ışınlarını aza indirir. Göz sağlığını korur. Ve özellikle kolon kanseriyle savaşmada etkili bir sebzedir.

Kabak yapısında yüzde 95 oranında su barındırır. Bu sebeple yaz akşamlarının vazgeçilmez yemeklerinden biri olmaya adaydır.

Kavun ile Su İhtiyacını Karşılama

Kavun: A, B ve C vitaminleri açısından zengindir. Akciğerlere iyi gelir. regl dönemi sancılarında etkilidir. Hamilelere mutlaka kavun yemesi önerilir.

Ayrıca sigarayı bırakmak isteyenler de kavundan faydalanabilir. Çünkü kavun içerdiği maddeler nedeniyle nikotin eksikliği hissini gidermede yardımcı olur.

Eğer bir yeriniz yandıysa üzerine kavun koyarak acıyı azaltabilir ve yanığın iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Yüzde 90 oranında su içeren kavun, ayrıca kabızlık sorununa da iyi gelir.

Etiketler:

Besinlerle de Su İhtiyacınızı Karşılayabilirsiniz Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Bulents dedi ki:

    Gelecekte su savaşlarının çıkabileceğini düşünürsek belki bir alternatif olabilir:)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git