Bebek Sağlığı

Bebek Gelişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bebeğinizin Gelişiminde Bilmeniz Gerekenler

Bebeklerimize kendimiz gibi bakmalı ve özen göstermeliyiz yoksa ne gelişimini tamamlayabilirler ne de sizin ile bir bağlantı kurabilirler.

Bilindiği üzere ilk 6 ay anne sütünü bebeğinize mutlaka vermelisiniz yani bu iş zorunlu olarak yapılmalı diğer bir yandan ilk 6 aydan sonra bebeğinize ek gıda takviyelerinde bulunarak bu gelişim sürecini desteklemelisiniz. İşte sizlere bebek gelişiminde dikkat edilmesi gerekenler!

Bebeklerimiz bizim için çok önemli, onların sağlığına veya herhangi bir yerine bir şey olsa hemen telaşlanır hastaneye koşarız. İşte nasıl hastaneye koşuyorsak bebeklerimizin büyüme evresindeki gelişiminde de dikkat etmemiz bazı şeyler var.

Örneğin sizlere bir önce ki yazımızda ”biberon alırken dikkat edilmesi gerekenleri” paylaştık ve biberonun gelişim süreci için ne kadar önemli olduğunu aksi taktirde yani yanlış biberon alındığında bebeğinizin artık anne memesinden vazgeçeceğini hatta süt veremiyeceğinizi sizlere söyledik.

Bu konumuzda ise sizlere bebek gelişiminde dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağız. Öncelikle anne sütümüzü doğru bir şekilde verdiysek ve bu süreç geçtiyse hemen ek gıda takviyesine başlamalısınız diğer bir yandan bebeğinizin mutlaka aşılarını yaptırıp bunların kontrolünü sağlamalısınız.

Bebeğiniz gelişim sürecinde eline bakteriler bulunduran şeyler alabilir, bebeğinizi bu tür zararlı nesnelerden korumalısınız yoksa bu nesneler kanserojen madde içerdiğinden cilt kanserine yakalanabilirler.

Bebek gelişiminde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için paylaştık. Bir diğer yazımızda sizlere daha farklı bilgiler sunacağız, bizi takip etmeyi unutmayın.

Bebeğinizle Uyuyun

Anne ile bebek ilişkisinde ilk akla gelen birlikte uyumaktır. Annenin bebeğin yanında uyuması, bebeğine güven mesajı vermektedir. Aynı zamanda çocuğunuzun ağlama hormonu salgılandıktan sonra ise güven hormonu bastırır ve çocuk ağlamayı keser.

Eğer çocuğunuz ile aynı odada yahut yan yana uyumazsanız, çocuğunuz aç kalmaktan korkabilir ve güvensizlik sonucu ağlayabilir.

Birçok çocuk gelişim psikologları ise ağlata ağlata kendi uyumaları, bebeğin kendine güveni artmasından dolayı meydana gelir. Annem olmasa da ben kendim uyurum mesajını oluşturur.

Yalnız çocuğunuz ile birlikte uyumayı erken aylarda tamamen kesmenizi önermiyoruz. Alıştıra alıştıra bırakırsanız daha olumlu sonuçlar doğurabilir.

Nedeni ise çoğu ağlaması beyinlerinde kalıcı hasar bıraktıklarını tespit edilmiştir.

Emzirilen bebeğiniz ile birlikte uyursanız, anne daha da çok süt vermektedir. Aynı anda daha uzun emzirme seansları gerçekleşebilir.

Eğer emzirme seanslarınızın çok düşük olduğunu düşünüyorsanız doktora gözükmenizde fayda var.

Annelerin meme kanserlerine yakalanma riskinin daha az olduğu kanıtlanmıştır. Anne ve bebek için daha fazla uyku süresinin arttığı da aynı anda gözlemlenmiştir.

Bebeğinizle aranızdaki bağın güçlenmesi için bile faydasının olduğu gözlemlendi. Bebeğiniz ile aynı yatakta olmak bile güven duygusu aşılamaktadır.

Annenin bebeği ile daha fazla iletişim kurması, bebeğin bilinçaltında güven duygusu aşılamakta rol oynamaktadır. Güven duygusu yüksek olan bebeklerde aynı orantıda huzurlu olacaktır.

 


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu