Bayanların Dikkat Ettiği Dekorasyon İncelikleri

Bayanların Dikkat Ettiği Dekorasyon İncelikleri
17 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 85 kez okundu.

Dekorasyon olayı bugün iç mimarlık konusunun içine giren bir kavram gibi görünmekle beraber günümüzde bu işte harikalar yaratan çok sayıda bayan olduğu da bilinen bir gerçektir. Kadınların elinin değdiği her şey  çok ama çok güzelleşmektedir zira kadınlar doğası gereği daha detaylı, incelikli olarak düşünür ve bu da doğal olarak dekore ettikleri yer neresi olursa olsun bariz bir biçimde yansır. Kadın kavramı ile güzellik kavramı birbiri ile doğru orantılıdır. Kadının doğasında yer alan beğenilme güdüsü yaptıkları tüm işlere olduğu gibi dekorasyon olayına da yansır. Zaten dekorasyonu da böylesine özel kılan kavram tam olarak budur. İşin içine dekorasyon incelikleri girmez ise o zaman tüm mekanlar aynı fabrikadan çıkmış gibi birbirine benzer.  Bu da ortaya çok hoş bir görüntü çıkarmaz.

Bu konuya daha detaylı olarak yaklaşmak  gerekir ise kadınlar detaycı olan varlıklardır ve bu da dekorasyon yapılan her alana yansır. İster mutfak olsun, ister yatak odası ya da çocuk odası işin içine bayan ruhu girer. Bu noktada da kadın eli değen üstelik aynı kadının elinin değdiği iki ayrı ev aynı objeler kullanılsa bile birbirine benzemez. İşin içine küçük önemli olan detaylar ve nüans farklılıkları var.  Dekorasyon incelikleri konusu da tam olarak bu noktada devreye giren bir kavramdır.  O yüzden kadınların yaptıkları dekorasyonlar bu işin eğitimini almasalar bile kusursuz bir düzeydedir.

Örnekler vererek dekorasyon incelikleri açıklanacak olursa şunlar söylenebilir: Dekorasyon olayında kadınlar bulunulan ortamlara ufak dokunuşlar katar ki, bu noktada devreye mumlar, irili ufaklı tablolar girer örneğin. Masa üzerine yerleştirilen biblolar, duvarlara asılan farklı objeler, cam kenarına konan farklı türden bir saksı ya da oturma grubu ilk anda söylenebilecek olan örneklerdir.  Yere serilen bir kilim, çocuk odasına konan özel bir gece lambası, yatak odasının duvarlarının farklı renkler ile boyanması tam bayanların aklına gelebilecek inceliklerdir. Sıradanlıktan ve kitsch olmaktan uzak dokunuş bayan dekorasyonun en önemli incelikleri arasındadır. Aynı zamanda kadınlar tarafından yapılan dekorasyonlar saflığı ve masumiyeti de ifade eder.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git