Yaşam

Başarılı İnsan Kimlere Denir Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Başarılı insan kime denir ? Başarılı insan nasıl olunur ? Gibi çokça merak edilen iki soruya bu içerikte yüzeysel olmayacak şekilde son derece detaylı ve gerçekçi bir şekilde cevap vereceğiz. Başarılı insanların ortak özellikleri hakkında tüm bilgilere sahip olacağız. Aynı zamanda başarılı insanlar hakkında neredeyse hiçbir yerde söylenmeyen, bahsedilmeyen çeşitli unsurların üzerinde konuşacağız. Konuyu derinlemesine irdeleyip bizlerde başarılı bir insan olmak için çalışacağız.

başarılı insan modelleri
başarılı insan modelleri

Başarılı insan nedir ?

Öncelikle başarılı insan nedir ? Ne demektir ? Hangi insanlar için “başarılı insan” nitelendirmesini yapabiliriz ? Kısa ve öz bir şekilde açıklamak gerekirse istediği şeyi elde eden kişilere ve bu uğurda bedel ödeyenlere başarılı insan denmektedir.

Her bir başarının bedeli vardır. Bugüne kadar başarılı insanlar hakkında birçok bilgi duymuşsunuzdur. Belki birçok seminerde bu konu hakkında konuşanları dinlemişsinizdir. Peki ya hayatınızda değişen hiçbir şey oldu mu ? Hayır olmadı. Çünkü kimse size başarının bedeli hakkında bilgi vermedi. Başarının ödenen bir bedel karşılığında elde edilen bir şey olduğunu söylemedi. Size sadece “inanırsan yaparsın” dediler ve kısa sürede tükenecek olan bir gaz verdiler. Bu yüzden hayatınızda hiçbir şey değişmedi.

Başarının yolu bedel ödemekten ve mantıklı kararlar almaktan geçer. Bu yüzden başarılı olamadınız. Birçoğumuz başarılı olamadı… Ancak bu sizin kaderiniz değil.

İnanırsan yaparsın

Başarılı insanlar hakkında çeşitli seminerlerde bu veya buna benzer birçok şey duyar yada kitaplardan okursunuz. Peki ya gerçekten böyle mi ? İnanırsak bir şeyi elde edebilir miyiz ? Hayır edemezsiniz. Hayalperest bir birey olduğunuz sürece, mantıksal kararlar alamadığınız sürece istediğiniz kadar inançlı olun, istediğiniz kadar emek gösterin ama istediğiniz şeyi elde edemeyecek ve başarılı olamayacaksınız. Eğer dinlediğiniz, izlediğiniz seminer, kitap yada konu hakkında herhangi bir içerikle yola çıktıysanız başarılı olamayacaksınız. Sadece inanç ve emek harcamak başarılı olmak için yeterli değildir. Eğer öyle olsaydı başarısız insanların sayısı bir elin parmak sayısını geçmezdi.

başarılı erkekler
başarılı erkekler

Başarılı insanların ortak özellikleri

Başarılı insanlar şanslıdır

Başarılı bir birey olmak için öncelikle “başarılı insan” konusunu pürüzsüz bir şekilde öğrenmemiz gerekiyor. Başarı, kişinin elinde olan unsurların dışında tamamen kişilerden bağımsız bazı şanslar doğrultusunda elde edilir. Peki nedir bu şanslar ? Tamamen bizden bağımsız koşullardır. Örneğin doğum tarihimiz, doğduğumuz coğrafya ve kültür alanı başarıyı etkileyen faktörlerdir. Evet, gerçekten doğum tarihimiz ve doğum yeri başarılı olmamızı etkileyen faktörlerden biridir.

Örneğin ABD’de son derece başarılı olan bir hokey takımındaki ufak bir ayrıntı başarılı olmanın doğum tarihiyle ilgili olduğunu destekliyor. ABD’de son derece başarılı olan Medicine Hat Tigers oyuncularının 2007 yılındaki kadrosuna bakıldığında bu profesyonel kadrodaki oyuncuların hemen hemen hepsi Ocak, Şubat ve Mart aylarında doğmuş. Aynı zamanda takımın hemen hemen hepsi 1986 ile 1990 yıllarında doğmuş.

Tek bir örnekle ikna olmayabilir ve daha fazla örnek isteyebilirsiniz. Az önce okuduklarınızı tamamen tesadüf bir olay gibi karşılayabilirsiniz. Ancak bunun gibi onlarca örnek var. Daha fazla örnek istiyorsanız MalcolmGladwell‘inOutliers (Çizginin dışındakiler) kitabını okuyabilirsiniz.

Başarı, şansın ta kendisine de bağlıdır.

Aynı zamanda bu şans faktörü sadece doğum tarihi ve doğum yeri gibi şeylere bağlı değildir. Birde gerçek anlamda birey, gerçekten şanslı olmalı ve önüne çıkan mükemmel fırsatları iyi değerlendirmelidir.

Örneğin başarılı insanlar konusunda hemen hemen her yerde Bill Gates örneği verilir. Bill Gates, zeki ve çalışkan olmanın yanında şanslıydı. Çünkü koskoca Microsoft şirketinin sahibi Bill Gates, öğrencilik yıllarında erişilmesi neredeyse imkansız olabilecek kadar zor ve pahalı olan bilgisayar cihazına erişebiliyordu. O zamanlar bilgisayarlar yeni yeni gelişiyordu ve günümüzdeki bilgisayarlara göre oldukça ilkel olmalarına rağmen erişilmesi çok zor pahalı cihazlardı. Eğer Bill Gates’in o zamanlarda bilgisayara erişme, bilgisayarla tanışma gibi bir fırsatı, bilgisayar başında geçirebilecek vakti ve şansı olmasaydı yine başarılı olabilir miydi ? Elbette hayır.

Peki ya “ben şansızın o yüzden başarılı olamam” diye söylenip başarılı bir insan olmak için uğraşmayalım mı ? Elbette hayır. Şans faktörü başarılı olmanın yalnızca bir şartıdır. Olmazsa olmazı değildir. Bu içeriği okuduktan sonra MalcolmGladwell‘inOutliers (Çizginin dışındakiler) kitabını da okumanızı da şiddetle tavsiye ederim.

Başarılı insanlar bedel ödeyenlerdir

Çevrenizde bir zamanlar oldukça fazla kilolu olan ve uzun yada kısa bir süre sonra bu kilolardan kurtulup olması gereken ağırlığa ulaşan bir birey görmüşsünüzdür. Belki de sevdiklerinizden biri verdiğimiz örneğin ta kendisidir. Bu kişi kiloluyken zayıflamak istemiştir. Kendi gayreti sonucunda fazla kilolarından kurtulup ideal ağırlık seviyesine ulaşmış ve tüm bunların neticesinde başarıya ulaşmıştır. Böyle bir profile sahip birey için başarılı insandır diyebiliriz. Çünkü bu kişi istediği şeyi elde etmiştir. Bedelini de ödemiştir.

Peki ya başarılı olmadan önce neler yaşamıştır ? Konunun net anlaşılması için günümüzün en yaygın problemlerinden biri olan kilolu olmak ve sonunda zayıflamak örneğini ele alalım. Bu kişi kiloluyken oldukça iştahlı biriydi. Her zaman her yerde canı yemek yemek istiyordu.

başarılı insan nasıl olunur
başarılı insan nasıl olunur

“Ben kilolu değilim, kemiklerim iri !”

Kilolu olduğu için hareket etmek, zayıflamak için spor yapmak, ağırlık kaldırmak, yürümek yada koşmak, bisiklet sürmek bu kişi için inanılmaz bir eziyetti. Sabahları kahvaltıda sucuklu yumurta, tost yememek öğlen yada akşam vakitlerinde pilav yememek, zayıflamak isteyen kilolu biri için oldukça zor ve irade isteyen bir disiplin anlayışı gerektirmektedir. Benzer şekilde tatlıyla araya mesafe koymak fazla sabır gerektiren bir eylemdir.

Ancak fazlasıyla kilolu olan ve zayıflamak isteyen biri, başarılı olmak uğruna canı çok istediği halde tatlı yemedi. Eskiden olduğu gibi sevdiği yemeklerden bol kepçeyle tüketmedi. Canı çok istedi ancak sabretti. Hareket etmek onun için zor ve zahmetliyken o sürekli hareket etti. Özellikle tatlı olan şekerli yiyecekler kişinin iştahını muazzam kabartan bir unsur olmasına rağmen tatlıyla arasına ciddi bir mesafe koydu. Tüm bunların neticesinde kilolu olan birey, iradesini yerle bir edebilecek kadar güçlü olan nefsine karşı çıkarak kilolarından kurtuldu. Bu başarıyı elde etmek için bedel ödedi ve nefsinin ona eziyet etmesine karşı direndi.

İşte başarılı insanlar oturdukları yerden “şu konuda başarılı olacağım” diyenler değil o konuda başarılı olmak için gayret gösterenlerdir. Tıpkı okul derslerinde başarılı olmak için tüm eğlenceli aktivitelerinden ödünç veren ve ders çalışan öğrenci gibi. Bu yüzden kilolu olan bir birey zayıflayınca “onun metabolizması hızlı çalışıyor” bahanesine sığınamazsınız. Eğer siz kiloluysanız ve o da kiloluyken zayıflamışsa bu onun şanslı olduğunu göstermez. Onun başarılı sizinse başarısız olduğunuzu gösterir. Benzer bir şekilde okulda dersleri sizden daha iyi birisi varsa “Öğretmenler ona kıyak geçiyor” bahanesine sığınmayın. O çok çalışıyor ve öğretmenlerin gözüne girmek için – belki de- ayrı bir kurnazlıkta çaba gösteriyor ancak siz evinizde film yada dizi seyrediyorsunuz. Bu yüzden o başarılı ve siz başarısızsınız.

Başarılı insanlar kendini tanır.

Diyelim ki hem futbolu hem de basketbolu çok seviyorsunuz ve her ikisiyle de uğraşıyorsunuz. Peki ya her iki alanda da başarılı olmak isterseniz ikisiyle de başarılı olabilir misiniz ? Elbette olabilirsiniz. Ancak bu başarı eşit seviyelerde olmaz. Bir kişi harika futbol ve basketbol oynayabilir ancak her iki alanda da verimliliği tam anlamıyla muazzam olmaz. Futbol için son derece çevik ve atılgan biriyken basketbol için kısa boy dezavantajları yaşayabilir. Bu yüzden bireyin kendini tartması, tanıması ve başarılı olmak istediği konu hakkında kendini gerçekçi bir şekilde değerlendirmesi gereklidir.

Ancak tüm bunları yaparken kendi kendine inancını tüketmemeli ve kendini hiç uğruna yok etmemelidir. “Ben şöyleyim yapamam” demek yerine “Ben yaparım !” diyebilmeli ve kollarını sıvayıp biran önce harekete geçmelidir. İstediği başarı alanında kendini aşmalı ve o alandaki eşik değerine ulaşmalıdır.

Benzer şekilde bir insan hem matematik hem de biyoloji dersinde başarılı olabilir. Ancak kendi yapısal faktörleri sadece biri için tam anlamıyla elverişlidir. Kişinin başarılı olmak istediği konu için bu faktörlere bağlı kalacak şekilde “şu konuda başarılı olmak için uğraşacağım” diye seçim yapması tabi ki doğru bir şey değildir. Ancak bireyin her zaman kendini ölçmesi ve ne kadar başarılı olup olamayacağına dair ön görüye sahip olması her zaman daha iyidir. Böylece hayal kırıklığı gibi durumlar yaşanmaz. Kişi, kendine olan inancını yitirmez ve başarılı olma yolunda daha istikrarlı bir şekilde yol alır.

başarılı insan örnekleri
başarılı insan örnekleri

Başarılı insanların rol modelleri olur

Bu başlık her başarılı insan için geçerli olmasa da genellikle birçok başarılı insanın daha öncesinde kendine göre rol model olarak seçtiği birileri olur. Aynı zamanda başarılı olmak istediğiniz şeyle ilgili rol modele sahip olmak gerçekten de çok iyidir. Bu model mutlaka herkes tarafından bilinen biride olmak zorunda değildir. Üst komşunuz da olabilir, kardeşinizde olabilir, kuzeninizde olabilir. Tanıdığınız ve sizin başarılı olmak istediğiniz alanda arzuladığınız başarıya sahip herhangi biri olabilir. Böyle bir modelin hayatını inceleyerek başarılı olmak istediğiniz konu hakkında önceden deneyim sahibi olabiliriniz.

Bazı şeyleri deneyimlemek acı verici olabilir. Bazı hataları yapmak can yakıcı olabilir ve herkes hata yapabilir. Rol modeliniz bu yollardan geçmiş biri olabilir. Böylece acı deneyim ve tecrübeler yaşamadan önceden zarar görmeyecek şekilde bu deneyimleri elde edebilirsiniz.

Başarılı insanların ortak özellikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için birçok başarılı insanın hayat hikayesini okuyun. Bu kişilerin hikayelerinde birçok ortak nokta göreceksiniz. İşte bu ortak noktalar aslında başarılı insanların ortak özellikleri için bizlere bilmemiz gereken her şeyi gösterecektir.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir