Kombin Önerileri

Barok Giyim Tarzı

Barok giyim tarzı son yıllarda son derece popüler hale gelen bir giyim tarzı olup ilk olarak 1600  – 1700 lü yıllarda kendini gösteren bir moda akımıdır. Bu dönem için aslında modanın başladığı ve kendini tam manası ile gösterdiği bir dönem diyebiliriz. Barok tarz son yıllarda yeniden popülerliğini -kazanırken bu noktada görkem ve şatafat ön plana çıkmaktadır.

Bu yazımızda sizler için 2018- 2019 yılında yeniden popülerliğini kazanan altın işlemeler, ağır elbiseler ve gösterişin tam manası ile karşılığı olan barok tarzı hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde modaya ve giyime önem veriyor, ağır, zenginlik ve görkem kokan modellere hayranlık duyuyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

Barok tarzının ilk olarak görüldüğü dönem 17. Yüzyıllar olup bu noktada korseler ve kabarık elbiselerin popülerleştiği dönemler olarak bilinir. İlk olarak Fransa da gelişen bu moda akımı Fransız saraylarından farklı ülkelere yayılım gösterdi.

Bu noktada Avrupa’ya yayılan moda akımı ile birlikte Çin ve Hindistan’dan talep edilen kumaş ve ipekler ile dünyanın tüm bölgelerine bu tarz hızlı bir yayılım gösterdi ve 19. Yüzyıla kadar değişim ve gelişim yakalayarak bugün geriye baktığımızda gördüğümüz tarz tam manası ile oluştu.

Modanın belirleyici unsurlarından biri olan çevre faktörleri 17. Yüzyılda da kendini gösteriyordu.Bu döneme genel olarak bakıldığında Avrupa da kasvetli bir hava hakimdi ve barok tarzı daha çok koyu ve ağır tonları kendinde barındıran bir tarz olarak karşımıza çıkar.

Bununla birlikte altın işlemeler, varaklı işlemeler, görkemli bir kabarıklık, keten ve dantelli yakalar, drape süslemeler bu dönem için oldukça popülerdir.

2019 yılına baktığımızda barok tarzı ufak değişimler yaşayarak bunun yanı sıra modernleşerek günümüzde de modaya giriş yapmıştır.

 

 

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir