SağlıkYararlı Bitkiler

Balın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığına çok önemli faydaları bulunan bal her mevsim severek tüketilen bir besin maddesidir. Kalp çarpıntısından kansızlığa, yüksek tansiyondan vücudun zinde tutulmasına kadar pek çok noktada insan sağlığına olumlu etkide bulunan bal özellikle kış aylarında içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde hastalıkların önlenmesine de yardımcı olmaktadır. Kahvaltı menülerinin vazgeçilmezi olan bal çocuk gelişimi için de yardımcı niteliklere sahip olarak değerlendirilmekte, kanserin önlenmesinde önemli rol almaktadır.

bal | Moda Ve Kombin Önerileri
bal

Boğaz Enfeksiyonlarını Azaltır

Boğaz ağrısı, öksürük ya da boğazda meydana gelen tahrişlerinin geçmesinde en etkili yöntemlerden biri de sabahları bal kullanmaktır. Dünya Sağlık Örgütü ile American Academy of Pediatrics  de balı doğal bir öksürük tedavisi olarak öneriyor. Bunun yanı sıra bal, kalınlaşmış mukusun inceltilmesine ve balgamın atmaya yardımcı olur. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi’nde 2010 yılında yayınlanmış olan bir çalışmada, akşamları yatmadan önce yenilen 1 çay kaşığı balın, öksürük şurupları ile karşılaştırıldığında üst solunum yolu enfeksiyonları sebebiyle oluşan öksürük üzerinde çok daha fazla hafifletici etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

bal faydalari | Moda Ve Kombin Önerileri
bal-faydalari

Uyku Problemlerine İyi Gelir

Balın bir başka faydası da daha sağlıklı bir uyku sağlamasıdır. Uyku anında bal karaciğere yeterli miktarda glikojen sağlar bu sayede beyin için gerekli olan besinlerin kolayca temin edilmesi sağlanır. Bu durum da çok daha sorunsuz bir uyku anlamına gelir. Ayrıca bal, insülin üretilmesini de teşvik ederek melatolinin hızlıca salınımına yardımcı olur. Böylece hızlıca rem uykusuna geçişiniz sağlanmış olur. Bu sebeple yatmadan önce 1 bardak ılık sütün içerisine 1 kaşık bal ilave ederek içmelisiniz.

Mevsimsel Alerjilere Şifa Niyetindedir

balin faydalari nelerdir | Moda Ve Kombin Önerileri
balın faydaları nelerdir

Özellikle mevsim dönümlerinde pek çok insanın ortak derdi mevsimsel alerjilerdir. İşte bu noktada balın şifa durumu devreye girer. Alerjiler, burun akıntısı, göz sulanması, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok belirtiyle insanların hayat kalitesini oldukça düşürürler. Bu dönemlerde düzenli olarak bal tüketimi yapılması bu sorunların atlatılmasında kişilere yardımcı olacak bir yöntemdir. Ayrıca bölgenizde üretilmiş olan balları tercih etmeniz durumunda polenlere karşı oluşan bir tür aşı vazifesi görecektir.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir