Yararlı BitkilerDiyet ve ZayıflamaSağlık

Arpa Çayının 20 Faydası

Arpa Çayının 20 Faydası Uzak Doğu ülkeleri Japonya ve Kore’de yerel halk arasında en çok bilinen sıcak içecekarpa çayıdır. Kahve ve siyah çaya güzel bir alternatif olan arpa çayı kafein içermediği için, istenildiği zaman içilebilir.Geceleri kafein içermediği için gece geç saatlerde tüketilebilinir. Tüketimden sonra kesintisiz ve rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Dünyada Arpa

Çok soğuk ve sıcak olmayan, nemi yüksek yerlerde iyi bir gelişim gösteren arpa tek yıllık bir uzun bitkidir. Sıcaklığı 00C altına pek düşmeyen 200C üzerine çıkmayan yerler arpa üretimi için ideal ortamlardır. Arpa hem soğuk hem de sıcak ortamlarda yetişebilmektedir.

Farklı iklimlerde ve yerlerde yetişebilen arpa tahıllar içinde olağan durumlarda 5-8 kardeş ile en çok kardeşlenendir. Başakları 2,4 ve 6 sıralıdır. Buğdaydan sonra en fazla ekim alanına sahip tahıldır.Ülkemizde özellikle Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekimi yapılır

Arpayı Nerelerde Kullanırız?

Arpa daha çok hayvan yemi olarak, sonra ise malt sanayiinde kullanılır. Hayvan yemi olarak kullanımında protein değerinin yüksek olması istenir.  Bira üretimi iki sıralı beyaz arpalardan elde edilen malttan yapılmaktadır. Tahıllar içerisinde çokça ismi duyulan Arpa, vücuda birçok faydası olan şifalı bir bitkidir. Farklı kullanımları ile bu bitkinin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak gerekir. Arpa çayı, arpa suyu, arpa lapası, arpa ekmeği, çorba, kek, kahve gibi farklı kullanımları vardır. Özellikle son dönemlerde arpa ekmeği tüketimi artmıştır.

Para Yerine Arpa

arpa
arpa

Arpa Sümerler tarafındanpara olarak da kullanılmıştır. Ticaret yaparken alışverişte bir ürün alınacağında belirli miktarda arpa verilmesi gerekirdi. Günümüzde alış verişlerde kullanılmasa da, arpa içerisinde bulundurduğu yüksek lif, vitamin ve minerallerden dolayı para kadar kıymetli bir tahıldır.

Nelere iyi geliyor?

Sağlık nedenlerinden dolayı bazı insanlar çay ve kahve içemezler. Bu tür durumlarda arpa çayı ideal bir içecek olacaktır. Arpa çayının belirgin bir aroması vardır. Diğer çay ve kahveler gibi kan basıncında artışa neden olmaz. Bu nedenlerden dolayı tansiyon hastaları da rahatlıkça tercih yapabilirler. Hafif içimi nedeni çok farklı kültürlerde tercih edilmektedir.

1.Kabızlıkta Can Simidi Arpa

Kabızlık yaygınlaşmasının pek çok sebebi vardır, ikisi çok önemlidir. Yanlış beslenme ve hareketsizlik.Eğer posa içeren sebzeleri, meyveleri, tam tahılları, bakliyatı soframızdan eksik edersek bu problem ile çok uzun süreler uğraşırız. Arpa lifli yapısı nedeni ile kabızlığı da gidermektedir.

Arpa Çorbası İle Kabızlık tedavisi

Malzemeler:1 avuç haşlanmış arpa,1 adet orta boy kabak, kuru soğan, pul biber, limon, tuz, domates suyu,2-3 kaşık sıvı yağ. Küp doğranmış soğanlar pembeleşene kadar sıvı yağda  çevrilir. Üzerine kabak, haşlanmış arpa ve domates suyu, baharat atılır.10 dakika kaynatılır. Biraz soğuyunca servis edilir.

2.Esansiyel Minerallerin Üretiminde Arpa Etkisi

arpa çayı zayıflatırmı
arpa çayı zayıflatırmı

Latincesi Hordeum vulgare  olan arpa B vitamini, selenyum ve magnezyum,lizin, karbonhidrat, lif ve çeşitli mineraller yönünden çok zengindir.Vücudumuzun üretemediği, yiyecek ve içeceklerden alınan minerallere Esansiyel Minerallerdenmektedir. Arpa selenyum, lizin gibi mineraller açısından zengindir.Selenyum çok güçlü bir antioksidandır.Selenyum, lizingibi esansiyel mineral arpa ve türevlerinde bol miktarda bulunur.

3.Kalp ve Kanser Tedavisinde Kullanımı

Selenyum ve Magnezyum açısından zengin olan bu çayın kalp hastalıklarına karşı koruma, uykusuzluk sorunlarını giderme, kanseri önleme gibi ilk akla gelen faydaları vardır. İçerdiği bol kepek ve lif nedeni ile kanser çeşitlerine karşı yardımcı olur. Özellikle meme kanseri ve kolon kanserinde koruma sağlar. Arpa Çayı kolesterolü çok iyi dengelemektedir. Yapılan araştırmalarda LDL(düşük yoğunluklu lipoprotein) hemde non-HDL(yüksek yoğunluklu olmayan lipoprotein) oranında %7 ‘ye kadar azalma görülmüştür. Bu araştırmalarda arpa ve yulaf aynı etkiyi gösterdiği saptanmıştır.

Besinsel lif yönünden çok zengin olan arpa, yulafa göre iki kat protein içerir ve sadece yarısı kadar kalori vardır. Bu gibi sebeplerden dolayı kalp hastalarına da koruma amaçlı arpa çayı önerilir.

4.Diyabette kullanım

Arpa çayı sağlıklı bitki çaylarından birisidir. Arpa lif, karbonhidrat ve farklı miktarda bol mineraller içermektedir. Bu yapısı sayesinde safra asidi salgılanmasını düşürür, safra taşını engeller. Yüksek kolesterol, diyabet arasında bağlantı vardır. Arpa çayı, diyabet yani şeker hastalarının beslenme diyetlerine de uzmanları tarafından eklenmektedir.

5.Kış Kullanımı

arpanın faydası
arpanın faydası

Soğuk günlerde, Arpa Çayı sıcak içeceklerimizden birisi olmalıdır. Kış aylarında yakamızı bırakmayan nezle, bronşit, yüksek ateş, grip, soğuk algınlığı gibi üst solumum yolu hastalıklarında koruma sağlar. Bu nedenle soğuk günlerde kesinlikle kullanımı tavsiye edilir. İçinde bulunan selenyum, fosfor ve magnezyum bağışıklığı güçlendirir. Enerji depolanması ve metabolizma için çok faydalı olan bu mineraller sayesinde hücre yapısı korunur. Kas ve kemik sistemi çalışmasına yardımcı olur. Magnezyum kasların gevşemesini sağlar, selenyumtüm organizmayı koruma altında tutar. Akciğer hastalıklarına karşı önemli koruma sağlaması da başka faydalarındandır. Sindirimi rahatlatır bu nedenlerden dolayı bağırsak enfeksiyonlarına ve ishale karşı etkilidir. Yaşlılar için, alımı ve sindirimi rahat bir enerji kaynağıdır.İskorbüt tedavisinde tercih edilir. Maskesi ile çilt lekelerinden kurtulmak mümkündür. Arpa çayı cildi güzelleştirir.Vücut ısısını ayarlayarak, gece terlemesini azaltır. Diş etlerini hastalıklarından korur. Boğaz ağrısını azaltır,anti bakteriyeldir.

6.Kilo Problemine Arpa Çözümü

Arpa çayı içerinde bulundurduğu lif sayesinde kilo verdirme de faydalıdır. Tüm lifli yiyecekler gibi diyetlerde yer almaktadır. Barındırdığı bol lif sayesinde insanlar daha uzun süreli kendilerini tok hissederler. Metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılmasına neden olmaktadır. Arpa çayının zayıflamaya yardımcı olmasını isterseniz yemeklerden sonra en birer bardak olmak üzere günde 3 bardak içiniz.

Arpa Diyeti

Sabah kahvaltısI: 1 su bardağı arpa lapası, Taze meyve ile tatlandırılmış diyet yoğurt, Ara Öğün:1 bardak yeşil çay,Öğle Yemeği: 1 tabak lahana çorbası, 1 bardak arpa lapası, Bol sebze ve yeşilliğin bulunduğu salata,Ara öğün: Mevsim meyvelerinden az miktarda tüketilebilir, Akşam yemeği 1 bardak arpa lapası  1 su bardağından az diyet yoğurt

Arpa lapası  hazırlama

Yarım kilo arpayı 4 su bardağı suda güzelce haşlayın. Arpalar pişene kadar devamlı karıştırarak pişirin.

7.İkramlarda Arpa Çayı

Çokça faydası olan Arpa Çayı kullanımının yaygınlaşmasıiçin ev hanımlarına ve ofis sahiplerine görevler düşmektedir.Alternatif bir ikram olarak menülere alınmalıdır. Ofis mutfaklarına girmesi, özellikle kış aylarında personel verimini arttıracaktır.

8.Diüretik Arpa

Arpa çayı, vücuttaki sutuz dengesini ayarlayarak ödem attırır. Ödem, aşırı tuz tüketimi, hareketsiz yaşam, vitamin eksikliğinden dolayı vücuttaki fazla sudur. İçilen arpa çayları böbrekleri çalıştırarak, vücutta biriken aşırı sıvıyı atmamızı sağlar. Karın şişliklerini giderir.

9.Her Derde Deva Arpa Çayı

Farklı iklimlere uyum sağladığı için birçok yerde yetişmekte olan arpa, ulaşılması çok kolay olan bir tahıldır. Arpa çayı ile hastalıklara ve rahatsızlıklara doğal bitkisel çözümler sunulabilir. Arpa çayı zengin vitamin, mineral ve lif içeriği ile adale ağrısı, kemik zafiyeti, kusma, baş ağrısı, romatizma ağrıları, öksürük gibi rahatsızlıklarda çözüme yardımcı olmaktadır. Kan yağını düşürmektedir. Bol fosfor ile hücre yapısını korur. Faydaları çok az bilinen bu şifalı bitkiyi bol miktarda kullanmalıyız.

Arpa Çayı Yapımı

Arpa Çayı nı en güzel şekilde yapmak için kavrulmuş arpa gereklidir. Marketlerde, aktarlarda hazır halde kavrulmuş arpayı bulabilirsiniz. Kavrulmuş arpa bulamaz isek kendimiz de arpayı kavurabiliriz. Fırınımız içine pişirme kâğıdı üzerine konulan arpalar renkleri kahverengine dönene kadar bekletilir. Kavrulmuş arpalar havanda dövülerek toz haline getirilir. Bir litre kaynattığımız suya dört çay kaşığı toz arpa atarak çayımızı hazırlayabiliriz. Bu esnada ocağın altını biraz kısınız. Demlenmesi için 4-5 dakika yeterli olacaktır. Demlenen çayın altını kapatarak oda sıcaklığında bir müddet bekleterek soğumasını sağlayınız. Biraz soğuyan çayın içerisindekileri süzüp afiyet ile içebilirsiniz.

Arpa muhafazası

Kavrulmamış arpalar ağzı kapalı bir kapta hava almayacak şekilde muhafaza edilmelidir. Uzun süre açıkta bırakılan arpalar bayatlayacaktır. Hazırladığınız, arpa çayını 3 güne kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kavrulmamış Arpadan Çay

arpa çay tarifi
arpa çay tarifi

Kavrulmamış arpa ile çay yapımında ise şu aşamalar takip edilir.1 litre suya 1 avuç arpa atılarak ocağın altı yakılır. Arpalar kabukları ayrılıncaya kadar ara sıra karıştırılarak kaynatılır. Süzerek, cam sürahiye konulur.

Arpadan Soğuk Çay

Hazırlanan arpa çayı sıcak olarak tüketilebileceği gibi, buzdolabında biraz soğutularak soğuk içecek olarak da içilebilir. Günde 2 kez tok karnına tüketimi tavsiye edilmektedir.

Her iki şekilde de hazırlanan arpa çayına limon katıp bal ile tatlandırabilirsiniz. Kendi zevkinize ve kabiliyetlerinize göre farklı ilaveler ile değişik sunumlar hazırlayabilirsiniz. Evde bu işi yaparken çocuklarınızı işin içine katıp ev içi faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Misafirlerinize hazırladığınız çayları güzel bir sunum ile verirken, bu çayın iyi bir ateş düşürücü, soğuk algınlığına birebir iyi gelen bir içecek olduğunu anlatabilirsiniz.

Arpa Çayının Yan Etkileri

Bu kadar faydasından bahsettiğimiz arpa çayı tüketimi çoğunlukla güvenlidir.

Arpa glüten içerir, glüten alerjisi olanlar arpa çayı içmemelidir. İshal için kullanımında ılık içilmelidir. İdrar söktürücü olduğu için günde en fazla 6 bardak içiniz. Aşırı tüm bitkilerin ve bitki çaylarının zararı olduğu unutulmamalıdır.

Çok uzun süreli veya aşırı arpa çayı tüketimi bağırsakta gaz sancısı, ishal, karın ağrısı, kabızlık, rektal kanama, çölyak hastalığı ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Tüm bitki çayları kullanılan ilaçlar ile etkileşime geçerek onların bünyedeki etkilerini azaltabilir veya arttırabilir. Bitki çayları kullanımlarını doktorunuza söyleyiniz.

Dikkat: Hamilelik ve Sonrası Kullanım

Bitki çaylarının bir kısmı hamilelerde düşük ve erken doğuma neden olmaktadır. Bu nedenle arpa çayı kullanımı için gebelik ve emzirme döneminde, doktora danışılmalıdır. Kullanımı emzirme döneminde süt eksikliği yapabilir.

Arpa Çayının Cilde Faydaları

Arpa çayının, ciltte büzücü etkisi vardır. Deriyi temizleyerek yumuşamasını sağlar. Yapılan çaylar soğutularak yüzde kullanılabilir, kullanım sonrası yüz durulanır. Arpa çayı cilt lekelerinin tedavisinde de kullanılır. Arpa çayı ile peeling yaparak cildi temizleyebilirsiniz. Bu şekilde makyaj kalıntıları, kir ve ter ile dolmuş gözeneklerimiz temizlenir. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde cilt canlanır, daha dingin bir hal alır. Bu şekilde daha da güzel görünebilirsiniz. Peeling yapımını sadece yüz olarak anlamamak gereklidir. Arpa çayı ile tüm vücut peelingi yapılabilir. Doğallığı sayesinde en hassas ciltlerde bile güzel sonuç verir. Uzun süreli kullanıma engel değildir. Deriyi geliştirici etkisi vardır.Bu etki arpa çayı içerisindeki silikon ve lizin nedeni ile olmaktadır. Anti bakteriyel olması nedeni ile sivilce oluşumunu engellemektedir. İçerdiği Azelaik asit sayesinde ciltte mikro soymalar yaparak, taze deri üretimini tetiklemektedir. Bu şekilde siyah ve beyaz noktaların oluşumuna neden olan ölü deri birikimine engel olmaktadır. Sürekli kullanımında cildi aydınlatmakta ve nemlendirmektedir.

Arpa ile yüz maskesi nasıl yapılır?

Malzeme olarak yarım kilo su,1 çay kaşığı biberiye yağı ve 1 fincan arpa… Arpayı iyice suda haşlayın. Haşlanmış arpaları başka bir kaba geçiriniz. İçerisine biberiye yağını ekleyerek soğumasını bekleyin. Bu maskeyi günde en az iki kez yüzünüze uygulayınız.

Arpa Çayının Saça Faydaları

Saçlarımız dış görünüşümüzde diğer insanların ilk fark ettiği detaylardandır. Daima saçlarımızın bakımlı ve canlı olmasını isteriz. Saçlarımızın daima ilgi ve sevgiye ihtiyacı vardır. Saç köklerine en fazla zararı kansızlık vermektedir. Özellikle demir bakımından zengin gıdalar tüketimi kansızlığı önlemektedir. Demir yönünden arpa zengin bir besindir.100 gr. soyulmuş arpada 3,6 mg demir vardır.

Arpa çayı sahip olduğu silikon ve lizin den dolayı saç dökülmelerinde müspet etkileri vardır. Lizin protein için bir yapı taşıdır. Lizin de vücudumuzun üretemediği ,dışarıdan besinlerimiz sayesinde almak zorunda olduğumuz bir amino asittir .Enerjinin yakılması için yağların hücrelerde taşınmasına yardımcı olur. Büyüme ve kas döngüsü için önemli olan karnitin oluşturmak için lizin e ihtiyaç vardır. Lizin kırmızı et, beyazet, tahıllar, baklagiller, özellikle arpa da bulunur.Uçuk tedavisinde kullanılır.

Azelaik Asit Etkisi

Arpa çayı antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzdan toksinlerin atılmasında yardımcı olur. Ciltte tıkanmış gözenekleri temizleyerek açar, saç diplerini temizler, gözeneklerdeki iltihaplanmayı azaltır. İçerinde azelaik asit barındıran arpa saç derisindeki sivilce tedavisinde de oldukça etkilidir.Azelaik asit her saç ve yüzdeki aknelerin oluşmasına neden olan yağ asitlerinin ve propionibacteriumacnes   in oluşumunu engeller. Derinin üst tabakasında ton eşitsizliğine de dengeler. Sivilce ve aknelerden kaynaklanan kızarıklığı da engeller.Azelaik asit çavdar, buğday ve arpadan elde edilmektedir.

Birçok faydası bilimsel olarak ispatlanmış zengin lif, protein, mineral ve vitamin kaynağı olan arpa çayından faydalanmalıyız. kaynak

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir