Diyet ve ZayıflamaSağlık

Aralıklı Oruç Diyeti

İntemittent fastingolarak da bilinen son zamanlarda oldukça popüler olan aralıklı oruç diyeti oldukça başarılı kilo verme yöntemleri arasında yer alıyor. Bu yazımızda aralıklı oruç diyetinin nasıl yapıldığı ve aralıklı oruç diyeti aşamalarıhakkında bilgi vereceğiz.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır

Aralıklı oruç diyeti nedir; Şimdilerde en popüler diyetler arasında olan aralıklı oruç diyetifarklı şekillerde uygulanabilir. Fakat uygulanan her şekline temel amaç belirli aralıklarla beslenme düzenini benimsemektir.

https://youtu.be/xjTDVc_1NDo

  • Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır; En çok uygulanan aralıklı oruç diyeti türü 16-8 diyeti olarak bilinir. Bu şekilde uygulamak isteyenlerin günün 16 saati oruç tutarak aç kalması gerekiyor. Gününü kalan 8 saatinde yemek yiyebilirsiniz. Çoğunlukla yemek yenilecek aralık 12.00 ile 20.00 saatleri olarak uygulanmaktadır. Fakat siz kendi uyku düzeninize ve farklı faktörlere göre saatleri başka bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Burada önemli olan unsur 16 saat boyunca vücudu aç bırakmak.
  • Bir diğer uygulanan yöntem ise 5-2 diyet olarak biliniyor. Bu yöntemde hafta içinde arka arkaya olmayan iki gün seçiyorsunuz. Bu iki gün içerisinde günlük almamız gereken kalorinin sadece yüzde 25’ini almanıza izin var. Bu şekilde haftanın 2 günü kendinizi aç bırakarak vücudun kalori yakmasına izin vermiş oluyorsunuz.
  • Aralıklı oruç diyeti için uygulanan bir diğer yöntem 24 saat oruç yöntemidir. Bu yöntemde bir gün boyunca hiçbir şey yememeniz gerekiyor. Bunu ihtiyacınıza uygun olarak haftada bir gün veya ayda bir gün şeklinde uygulayabilirsiniz.
diyetaralikli-oruc
diyetaralikli-oruc

Aralıklı Oruç Diyeti Faydaları

Aralıklı oruç diyeti içerisinde hiçbir gıda tamamen yasaklanmıyor. Bu sebeple sevdiği yiyeceklerden uzun süre ayrı kalamayanlar için daha uygulanabilir bir diyet olma özelliği gösteriyor. Aralıklı oruç diyeti yaparken karbonhidrat, çikolata gibi diyetlerde genellikle yasaklı olan şeyleri abartmadan yiyebilirsiniz. Fakat diyetin diyabet hastaları, yeme bozukluğu olanlar, kronik hastalıklara sahip olanlar ve hamile kadınlar tarafından uygulanmaması önerilir.

Aralıklı Oruç Diyeti Yapanlar

Aralıklı oruç diyeti yapanlar diyet ile birlikte oldukça fazla kilo verdiklerini söylüyorlar. Hatta yapılan bir araştırma bu diyeti yapan her 16 kişiden 11 tanesinin başarılı sonuçlarla karşılaştığını gösteriyor. Aralıklı oruç diyeti yapanların arasında bazıları yasaklı gıda olmadığı için bu diyete daha kolay bir şekilde uyum sağladığını söylüyor.

aralıklı oruç diyeti nedir
aralıklı oruç diyeti nedir

Aralıklı oruç diyeti sağlıklı mı; diyet bilgi sahibi olan bazı uzmanlar aralıklı oruç diyetinin bazı şekillerinin tehlikeli olabileceğini söylüyor. Bazı günlerde aşırı yemek ve bazı günlerde vücudu tamamen aç bırakmak ile kilo verilemeyeceğini ve sağlık sorunları ile karşılaşılabileceğini söylüyorlar. Bu sorunlarla karşılaşmamak için aralıklı oruç diyeti yapanların bol bol protein, balık, lif ve vitamin almaları gerektiğini belirtiyorlar.

Diyeti uygulayanlar çoğunlukla 16-8 yönteminin 5-2 yönteminden daha kolay ve daha uygulanabilir olduğunu söylüyorlar. Ayrıca diyetin sosyal hayatları üzerinde etkili olduğunu söyleyenler de bulunuyor.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir