Hayvanlar Alemi

Apartmanda Köpek Beslemek Yasak mı?

Avrupa Birliği Uyum yasaları gereğince, 2004 yılında TBMM’de kabul edilen Hayvanları Koruma Kanununa göre tüm hayvanların korunma ve barınma hakkı bulunmaktadır. Evcil hayvan sahipleri tarafından sorumlulukları alındığı takdirde hayvanlar ev ortamında beslenebilir.

Müstakil evlerde, apartman dairelerinde ve site içerisinde evcil hayvanlar beslenebilir. Bu hayvanlar; kedi, köpek, kafes hayvanları, balıklar ve küçük kemirgenlerdir.

5199 sayılı kanuna göre evcil hayvanlar ve süs hayvanları koruma altına alınacak canlılar olarak tanımlanmakta ve tüm evcil hayvanlar bu haklara sahiptir.

 

Apartmanlarda Köpek Beslemek Yasak mıdır?

Bu sorunun cevabı apartmanın veya sitenin yönetmeliği ile ilgilidir. Yönetmelik apartman inşaatının bitmesi ile birlikte belirlenen ve riayet edilmesi gereken kurallar bütünüdür. Bu kurallarda genellikle “Evcil hayvan beslenemez.” ifadesi yer almaktadır. Apartmanda hayvan beslemeden önce yönetmelikte bu kuralın olup olmadığına bakmak zorundasınız. Bu kuralın olması kuralın değişmeyeceği anlamına gelmez, oy çokluğu ile birlikte bu kural “Evcil hayvan beslenebilir.” şeklinde değişebilir.

Bu tarz bir kural apartman yönetmeliğinde yoksa daire sahipleri apartmanın içerisinde köpek besleyebilirler. Diğer yandan, köpek beslenebilir şeklinde bir kural mevcut ve sizde apartmanda beslemek üzere bir köpek aldınız veya mevcut köpeğinizi apartmana koydunuz. Şikayet üzerinde site yönetimi bir araya gelip bu kuralı da değiştirebilirler. Ancak bu karar daha öncesinde apartman içerisinde hayvan besleyen kişileri ilgilendirmediği gibi sadece bu karardan sonra apartmana yeni taşınacak kişiler ile alakalıdır.

Şikayet olması durumunda ve hayvan beslenemez şeklinde bir hükmün olması durumunda hayvanı besleyen kişi hayvanı apartmandan uzaklaştırmak zorundadır veya evini değiştirmek zorundadır.

Apartmanda köpek beslediğinizi varsayıyoruz ve apartman sakinlerinden birisi köpeğinizi şikayet etti. Bu durumunda diğer tüm sakinlerin fikri alınmak zorundadır ve bilirkişi raporu eşliğinde gürültünün desibeli ölçülür. Bu desibel ölçümü şikayet sahibinin evinden yapılmak zorundadır. Desibel belirli bir seviyenin üzerinde ise bilirkişi eşliğinde hayvanın tahliyesi için icra kararı alınır ve hayvan dışarıya çıkarılmak zorundadır.

Diğer yandan köpekler Çevre İl Müdürlüğüne direkt olarak da şikayet edilebilir ve köpek sahibine uyarı gelebilir. Eğer bilirkişi eşliğinde desibel ölçümü yapılmamışsa bu cezanın herhangi bir geçerliliği olmamaktadır.

Köpek Sahiplerinin Uyması Gereken Kurallar;

Bir hayvanı, bakımının gerektiği şekilde barındırmak, üreme yöntemine uygun olarak etolojik ihtiyaçlarını temin etmek, sağlıklı bir şekilde yaşaması için gerekli ortamı sağlamak ve çevre sağlığı için önlemleri almak hayvan sahibinin görevleridir.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu