İşYaşam Tarzı

Anketör Nedir Anketörlük Ne demek

Bu sayfamızda üniversite öğrencileri arasında en çok yapılan ek işler arasında yer alan anketörlük işi hakkında detaylı bilgiler alacağız. Anketör nedir? Nasıl yapılır ? Anketörlük yaparak nasıl para kazanılır? Kimler anketörlük yaparak para kazanabilir? Anketörlük yaparak ne kadar para kazanılır? Anketörlük iş ilanları nasıl bulunur? Bu gibi soruların cevaplarını bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

anketor | Moda Ve Kombin Önerileri
anketör

Öncelikle şunu belirtelim, anketör (anket yapma) işini “internetten anket doldur para kazan” tarzı işlerle karıştırmamak gerekir. Anket doldurarak internetten para kazanma tarzı işler kazandırmayan işlerdendir. Anketörlük ise gerçek bir iştir. Kazandıran işlerden birisidir. Bizzat sahada kendiniz anket yapma üzerine kurulu bir iş koludur.

Detayları örneklerle aşağıda anlatmaya çalışacağız. Önce anketör ve anketörlük nedir? Ne demektir? Nasıl bir iştir? Anketörler ne iş yaparAnketörlük nasıl yapılır? Bu tür soruları güncel örneklerle cevaplayalım.

Anketör Nedir? 

Önce teorik olarak anketör ne demek? Anketörlük nedir ve nasıl yapılır? Bu sorulara cevap alalım. Anket yapma üzerine kurulu bu iş kolu nasıl işliyor bunu öğrenelim Anket şirketlerinin bünyesinde verilen anketleri 3. kişilere karşılıklı diyalog ile doldurarak yapılır. Kalabalık yerlerde mutlaka rastlamışsınızdır. Bir kaç dakikanızı alarak bir şeyler sormak için sizden izin isteyen kişilerin yaptığı iş anketörlük işidir. Bu işi yapan kişiye anketör denir.

Anketör nedir? bu soruya halk dilinde en güzel bu şekilde cevap verilir. Sizden bir kaç dakikanızı isteyen kişilere siz de bir kaç dakikanızı ayırarak sorduğu sorulara cevap verirseniz, size anket doldurtan kişi bu anketten para kazanmış olur. Güncel bir örnek daha verelim, Aileler Yarışıyor programını hepimiz izlemişizdir. Bu yarışmada “100 kişiye” sorulan soruları anketörler sormuştur. Ek iş olarak anketörlük yapmak istiyorum diyorsanız, işiniz size verilen bu tarz görevleri yerine getirmek olacaktır.

Anketörlük Nasıl Yapılır?

Anketör nedir öğrendik. Şimdi ise nasıl yapılır bunu öğrenelim. Anketörler sektörün en alt basamağındadır. Üstte anket yaptırmak isteyen belediyeler, siyasi partiler, şirketler vs gibi kurumlar anket şirketleri ile anlaşır. Anket şirketleri ise bu anketleri vatandaşlara yaptıracak kişiler yani anketörler arar.

Sürekli yapılan bir iş kolu olmadığından genelde part time ve ek iş yapmak isteyenlere uygun, güzel bir ek iş fırsatıdır. İnternette gezinirken karşınıza çıkan bir kaç soruluk anketler de bu iş koluna aittir. Bir çoğumuz farkında olmasak bile bu anketi karşımıza çıkaran site sahibi bu işten para kazanır.

Sorulan bütün soruları cevapladığınız takdirde site sahibi anlaşmaya göre anket başına ücreti kazanmış olur. Sahaya çıkmadan, internetten anketörlük yapar. İnternetten para kazanma bölümünde bu konu üzerine de bir yazımız olacak. Bizi takip etmeye devam edin! Anketörlüğün nasıl yapıldığını özetleyecek olursak, sahada çalışan, insanlarla yüz yüze görüşen kişilerin yaptığı işin tanımıdır.

anket doldurarak para kazanma 4 | Moda Ve Kombin Önerileri
anket-doldurarak-para-kazanma-4

Kimler Anketörlük Yapabilir?

Bu soruya tek cevap herkes anketörlük yapabilir. Sistemin işleyişini dilimizin döndüğü kadar anketör nedir başlığı altında anlatmaya çalışmıştık. Dolayısı ile anketörlük yapmak için çok şart aranmaz. İletişimiz güçlü, güler yüzlü ve sabırlı bir yapıya sahipseniz anket yaparak siz de para kazanabilirsiniz.

Sabır en önemli kuraldır. Her çeşit insanla muhatap olacağınız için hiç beklenmedik cevaplar alabilirsiniz. Agrasif, sinirli bir yapıya sahipseniz istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Her işin kendine göre zorlukları vardır. Anketörlük yaparak para kazanma işinin zorluklarını da sayalım. Anket yapacak kişileri bulmak için sürekli ayak üzerinde kalabilirsiniz.

Günde yüzlerce insanla iletişime geçmek zorunda kalabilirsiniz. Yaz aylarında sıcaklarda bunaldığınız zamanlar olabilir. Sonuç olarak kolay yoldan para kazanma işi bir hayaldir. Her işin kendine göre zorluğu vardır. Anketör olmak isteyenler için anketörlük işinin zorlukları da bunlardır.

Anketör Ne Kadar Kazanır?

Teorik olarak anketörlüğün ne olduğunu, nasıl yapıldığını, sistemin nasıl işlediğini, anketörlük işinin zorluklarından bahsettik. Şimdi can alıcı sorunun cevabını arayalım. Anketörlük işi ile ne kadar para kazanılır? Bir anketör ne kadar kazanır? Anketör maaşları ne kadardır? Hep işin zorluklarından bahsettik. Şimdi de anketörlük işinin kaymağını öğrenelim.

2019 yılı itibari ile anketör maaşları ortalama 2.500 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir. Kadrolu anketör olmak part time anketörlük yapmaya göre daha zorlu olabilir. Bu yüzden bir anket şirketi ile anlaşırken çalışma şartlarını iyice konuşmanızı tavsiye ederiz. Her gün şu kadar anket yapma zorunluluğu veren firmaların tekliflerini iki kere düşünmelisiniz. Çünkü bir süre sonra bu işten vazgeçme ihtimaliniz çok yüksek olabilir.

Anketörlük yapmak, düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir. Anketörlük işinden para kazanmak istiyorum diyorsanız ek iş olarak yapmanızı tavsiye ederiz. Hafta sonu için ek iş arayanlar için tavsiye edeceğimiz ek iş fikirlerinden birisidir. Yaptığınız anket başına ücret alırsınız. Anket başı ücretler 2 ile 10 TL arasıdır.

Bir anketör ne kadar kazanır sorusunun tam cevabını vermek zordur. Fakat bunun kaba hesabını kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için anket başı ücretleri iyi öğrenmek gerekir.

Anket Başı Ücret Nasıl Belirlenir?

Anket başı tek fiyat vermek neredeyse imkansızdır. Çünkü yapılan anketin kitlesine göre anket miktarları da değişiklik gösterir. Bu konuda bir kaç örnek verelim, daha akılda kalıcı olur. Anket kelimesini seçim dönemlerinde oldukça sık duyarız. Seçim zamanlarında anket şirketleri her partiden iş alırlar. Değişik yaş gruplarına göre, değişik mesleklere, değişik sektörler için bile ayrı ayrı anket siparişleri alırlar. Dolayısı ile iş fazladır.

Ülkemiz insanı da konu siyaset olunca anketlere cevap vermekten çekinmez. Hal böyle olunca, anketörlere ne kadar çok anket yaptırırsa siyasi partilerden veya belediyelerden o kadar çok para alacağından fazla anket yaptırmaya bakar. Anketör ise seçim ile ilgili bir anketten 10 girişimden 7-8 olumlu cevap alacağını hesap eder. Buna göre hem işveren hem de anketör fiyatı belirler.

Anket yapacak kişi sürümden kazanacağı hesabı ile küçük meblağlara razı gelir. Yapabildiği kadar anket yapmaya çalışır. Bu gibi anketler anket başı düşük veren anket çeşitleridir. Bir bakıma arz talep dengesi de diyebiliriz. Ne kadar talep varsa anket başı fiyat aynı oranda aşağı düşer.

En Çok Kazandıran Anketler

anket doldurarak para kazanmak | Moda Ve Kombin Önerileri
anket-doldurarak-para-kazanmak

Yukarıda verdiğimiz örneğin bir diğerini anket başına en çok kazandıran işler için de vermek isteriz. En düşük anket fiyatları anket başı 2-3 TL gibi bir rakamdır. Seçim dönemlerinde yapılan anketleri buna dahil edebiliriz. En çok kazandıran anketlere gelirsek, arz talep dengesinden bahsetmiştik. Bu kural en çok kazandıran anketler için de geçerli. En çok kazandıran sektörler olarak;

  • Finans Anketleri
  • Bankaların Yaptırdığı Anketler
  • Yatırım Araçları
  • Otomobil Firmalarının Anketleri
  • Emlak Şirketlerinin Anketleri
  • Turizm-Seyahat Tatil Üzerine Hizmet Veren Firmaların Verdiği Anketler
  • Cinsel Ürün Satışı Yapan Firmaların Verdiği Anketler

Saydığımız bu sektörden bir anket işi alırsanız, anket başı 10 TL ye kadar ücret alabilirsiniz. Çünkü bu tür anketlere cevap verecek kişi bulmak zordur. Bulduğunuz kişiler anket veren firmalar için potansiyel müşteri niteliğindedir ve çok değerlidirler! Ülkemizin insanı yukarıda saymış olduğumuz sektörlerle ilgili sorulara cevap vermeye sıcak bakmazlar. Yine örneklerle devam edelim,

Bankaların yaptırdığı anketler bankalar için oldukça değerlidir. Kendi bankasına müşteri çekmek için bazen anket yaptırırlar. Fakat ülkemizin insanı işin içine para girince olaya her zaman temkinli yaklaşır. Her akşam haber programlarında onlarca dolandırıcılık haberi izledikten sonra ön yargılı yaklaşırlar.

Siyaset anketlerinde 10 girişimden 7-8 sonuç alındığını var sayarsak, bu gibi para konulu anketlerde bu rakam 1-2 ye kadar düşer. Dolayısı ile anketlerin değeri de artmış olur. Bu gibi değerli anketler için anket şirketleri bankaya anket başı fazla ücret çeker. Anketörlerine de fazla ücret öder.

Sorularda geliriniz ne kadar?, kredi kullanıyor musunuz?, paranızı vadeli hesapta değerlendiriyor musunuz? yakın zamanda kredi çekmeyi düşünüyor musunuz? vb gibi sorular olduğundan bu anketler daha değerlidir. Anketörler için bu tarz anketleri yapmak da zordur. Arz talep dengesi burada bu şekilde ayarlanır.

Anketör İş İlanları Nasıl Bulunur?

Buraya kadar anketör nedir? Anketörlük yaparak para kazanma üzerine konuştuk. Anketörlük ne demek? Anket yapma ile para kazanma yöntemi nasıl olur?Anketörler ne iş yapar? Aşağı yukarı, kaba taslak anketörlük yaparak ne kadar kazanılır? Anketörlük mesleği hakkında en çok merak edilen sorulara cevap aradık. Bütün teorik bilgileri aldığınızı var sayıyoruz. Pratikte anketör olarak para kazanma işi bana göre ama anketör iş ilanları nasıl bulunur? diyenlere;

Anketör arayanların iş ilanlarını bulmak için önceliğimiz “Google” ve “Üniversite Çevreleri” olmalıdır. Anketör arayan iş verenler, çalıştıracakları anketörleri genelde öğrencilerden seçer. Öğrenciler için de aynı şey söz konusudur. Maddi durumu iyi olmayan veya ek iş yapmak isteyen üniversite öğrencileri arasında anketörlük yapmak neredeyse gelenektir.

Ayrıca kariyer.ner gibi iş arama sitelerinde de anketörlük iş ilanları oldukça fazla yer alır. Öğrenci değilsiniz fakat anketör işi yaparak ek gelir elde etmek istiyorsanız, üniversite çevrelerinde, öğrenci yurtlarının civarlarında sokak afişleri ilanlarını incelerseniz anketör arayan firmaları rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu firmaların ilanlarına cevap vererek detaylı görüşmeyi yaparak siz de bu işe atılabilirsiniz. Google’da “Anketör İş İlanları“, “Anketör Aranıyor“, “Anketör İşi İlanı“, “Anket Yapacak Eleman Aranıyor” vb gibi kelimeleri aratarak ilgili ilanlara ulaşabilirsiniz. Aramanın başına veya sonuna bölgenizin adını ekleyerek bulunduğunuz bölgede anketör arayan firma varsa rahatlıkla bulabilirsiniz.

Anketörlük Yapacaklara Tavsiyeler:

kimler anketorluk yaparak para kazanabilir | Moda Ve Kombin Önerileri
kimler-anketorluk-yaparak-para-kazanabilir

Bu iş tam bana göre, ben anketör olmak istiyorum dediniz ve anketörlük işine girdiniz. Bu işe girmeniz size para kazandırmaz. Yaptığınız anket başına para kazanacağınızı unutmayın!

Belki günde 15 – 20 TL belki de 100 – 150 TL kazanacaksınız.

Bu tamamen sizin çalışmanıza kalmış bir durum. Çalışmak kadar çalışma planı yapmak da önemlidir. Öncelikle para kazanma işine girdiğinizde ilk amacınız en yüksek ücretli anketleri nasıl alırım değil en çok anket nasıl yaparım olsun. Doğru strateji izleyin!

Örnek verelim,

Bir kozmetik şirketinin vermiş olduğu anketi yapacaksınız diyelim. 25-40 yaş aralığında başı açık bayanlara hitap edeceksiniz. Anket konunuz saç boyaları ile ilgili olsun, hangi yöntemi uygulayarak daha çok anket yaparsınız?

Şehrin en işlek caddesinde yoldan geçen bayanları çevirerek anket talebinde bulunmak sizi uğraştırır. Evet belki kalabalık olduğu için tercihiniz bu şekilde olabilir. Yanlış bir yöntem olduğunu da söylemiyoruz. Fakat hemen hemen aynı anket sayısına daha az uğraşarak ulaşabilirsiniz? Nasıl mı?

Kuaför salonlarını hedef alarak!

İşletme sahibinin iznini de alarak kuaförde saçlarını yaptıran müşterilere kolaylıkla onlarca anket yaptırabilirsiniz. Bir başka örnek verecek olursak, 55 yaş üstü erkeklere yönelik bir anket çalışmanız var diyelim. Caddede 55 yaş üstü erkekleri çevirmek iyi fikir olabilir. Fakat bir kahvehaneye veya bir camide ya da aklınıza gelen 55 yaş üstü erkeklerin bulunduğu mekanlarda bu işi daha az eforla yapabilirsiniz.

Anketör işi ile ek gelir kazanmak isteyenlere dilimizin döndüğünce yardımcı olmaya çalıştık. Anketör nedir? Ne iş yapar? Anketörlük ne demek? Nasıl yapılır? Anketör maaşları ne kadar? Anketörler ne kadar kazanır? Anketör işinin işleyişi nasıldır? Bu soruların cevaplarını aramaya çalıştık. Umarız aradıklarınızı bulabildiniz.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir