Yaşam

Aloe Vera Suyu İçmek Faydalı Mıdır?

‘Aloe vera suyu ‘için bir Google araması yaparsanız, hızlı bir şekilde aloe vera suyu içmenin, kilo kaybı, sindirim, bağışıklık fonksiyonunuzu güçlendirme gibi yararları olduğunu görürsünüz.Peki gerçekten Aloe vera suyu içmek faydalı mıdır?

Aloe vera suyuyla ilgili ilginç olan şey, birçok pazarlama tekniğine rağmen, insanlarda kullanımını destekleyen çok az bilimsel veri olmasıdır.  Aloe vera aslında çok uzun yıllardır insanlık tarafından kullanılmaktadır. Aloe vera’nın kullanımına ilişkin bilgiler Mısır’ın ilk zamanlarına kadar yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanıyor. Yeşil yapraklı yüzeyi ve açtığınızda içerisinde bulunan Aloe vera jeli genellikle yanıkları, sıyrıkları, sedef hastalığını ve diğer cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Öncelikle yeşil dış yapraktan üretilen aloe vera suyu, FDA’nın güvenlik hakkında yetersiz bilgisi nedeniyle 2002’ye kadar reçetesiz müshillerin çoğunda ana bileşen olarak kullanıldı.Belçim Bilgin Kimdir? Nereli Boyu kilosu yaşı kaç

Aloe Vera Nedir

Ulusal Toksikoloji Programı tarafından iki yıllık bir çalışmada elde edilen bulguların açıklanmasından sonra aloe vera suyu içmeye ilişkin güvenlik kaygıları artmaya devam etmiştir. Bu araştırmaya göre, araştırmacılar sıçanlara aloe vera suyu verdiklerinde, erkek ve dişi sıçanlarda, kalın bağırsak tümörü gibi kanserojen bir aktivite olduğu konusunda net kanıtlara vardılar. Ama insanlara aloe veranın kansere neden olduğunu söylemeden önce, göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey var:

Aloe-Vera nedir
Aloe-Vera nedir
  1. Bu çalışma hayvanlarda yapıldı. İnsanlarda ne olacağını bilmiyoruz, ancak bu olumsuz sonuçlar daha fazla bilgi edinilinceye kadar dikkatli olmanızı sağlamak için yeterli olmalıdır.
  2. Bu çalışmada ne tür aloe vera kullanıldığını düşünün. Araştırmacılar, kokusuzlaştırılmış, bütün yapraklı aloe vera özü kullandılar. Aloe veranın işlenme şekli, bitkide bulunan farklı bileşikleri ve böylece vücudunuz üzerindeki etkileride değiştirebilir. Örneğin, üreticiler aloe vera yaprağını renklendirirken, aloe veraya müshil özelliklerini veren antrakinonlar ayrılır. Aloin adı verilen spesifik bir antrakinonun, hayvan çalışmasında tümör gelişiminin arkasındaki itici güç olduğu düşünülmektedir.

Ancak İngiltere’deki 2004 yılında yapılan başka bir çalışmada araştırmacılar, aktif ülseratif kolit hastalığı olanların bir kısmına aloe vera jelli su verdiler . Günde iki kez su içinde dört hafta aloe vera jeli içtikten sonra semptomları, sade su verilenlere kıyasla ülseratif kolitin remisyonuna doğru iyileşmeye başladı. Aloe vera jeli içilmesinden dolayı önemli bir olumsuz yan etki de görülmedi.İlerleyen Yaşlarda Beyninizin Sağlıklı Kalması İçin 15 Öneri

Gördüğünüz gibi, aloe vera ile ilgili hiçbir şey net değil. Tavsiyemiz, aloe vera hakkında kesin bilgiler oluşmadan önce kullanmak için beklemenizdir. Şu anda aloe vera içmeyi tercih ederseniz ise öncesinde mutlaka doktorunuza danışın.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir