Sağlık

Ağız Yaralarının Sebepleri

Ağız Yarası Sebepleri ve  Evde Tedavileri

Birçok kişinin yaşadığı ve çok fazla görülen sağlık bozulması durumu olan ağız yaraları tıbbi olarak aft olarak adlandırılır. Hemen hemen her kişide sıklıkla rastlanan bu yaraların sebepleri, etkileri ve geçme süreleri yaraların türüne göre değişmektedir. Birçok nedene bağlı olarak gelişen bu ağız yaralarının 6 sebebi arasında çok yaygın olarak gösterilen;

 • Yiyecek ve içecekler
 • İlaç alerjisi
 • Diş ve Diş eti Problemleri
 • Vücut direncini düşüren hastalıklar
 • Vitamin eksikliği
 • Stres ve kaygı

Bu gibi etkenler ağız yaralarına sebep olmaktadır. Ağız içinde sıklıkla tekrarlanan bu yaraların sayısı birden fazla olabilmektedir.

Genel olarak çıkan bu yaralar 7-10 gün içerisinde iz bırakmadan iyileşir. Ancak Herpes denilen ve uçuk virüsüne bağlı olarak ağız kısmında dudakta çıkan bu yaraların büyüklüğü ve iyileşme süreci daha fazla zaman almaktadır.

Ağız yaralarının çoğunun nedeni bilinmemekle birlikte birçok nedene bağlı olarak geliştiği de saptanmıştır. Gün içinde yaşadığınız birçok neden ağız yarasına sebep olmaktadır. Özellikle yiyecek ve içecekler birden ağız yarasının oluşmasına sebep olabilir.

Çok sıcak bir yenen yemek ya da içecek ağızda mukozanın zarar görmesine neden olarak yara oluşumuna sebep olabilir. Bununla birlikte diş sorunları, protez ve diş tedavisi sırasında ağızda hasar oluşmasıyla ağız yarası meydana gelebilir.

Kullanılan herhangi bir ilacın, yaşanılan herhangi bir rahatsızlık sonucu vücut direncinin azalması ile ağız kısmında yararlar oluşabilir.

Stresi kaygı ve üzüntü bu yaraların çıkmasını tetikleyen bir başka unsurdur. Ayrıca vücutta bulunan bazı vitaminlerin eksikliği de bu yaraların oluşumuna neden olmaktadır.

Bunun için ağız yaralarının nedenleri araştırılarak önlem alınması en doğru alternatif olacaktır.

Ağız Yaralarının Nedeni Araştırılmalı

Ağızda görülen yaralar he ne kadar basit gibi görünse de kendini sık sık tekrar ediyorsa mutlaka araştırılması gerekli. Bazı durumlarda bu yaralar farklı hastalıkların belirtileri olarak meydana gelebilmektedir.

Bunun için İç hastalıkları uzmanına giderek gerekli yardım alınabilir. Ağız yaraları B12 ve folik asit gibi demir eksikliği gibi nedenlerle oluşabilir.

Ayrıca Behçet hastalığı denilen hastalıkta bu rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle tam olarak ağız yarası nedenleri belirlenmeli ve bu şekilde tedavi edilmelidir.

Zararsız ve dış etkenler yüzünden yaşanan ağız yaraları kısa sürede tedavi edilebilmekte ve dikkat edilmesi halinde kendiniz uzun süre tekrarlamamaktadır.

Ağız Yaralarının Tedavisi

Ağız bölümünde kendini sık tekrarlayan ağız yaralarında tedavi için ilk basamak nedeninin belirlenmesi ve altta yatan hastalığı teşhis edilmesi ile sağlanmalıdır.

Bu sayede kolay bir tedavi yolu belirlenerek, altta yatan başa bir neden bulunmuyorsa direk olarak ağız yarasına müdahale edilir. Başka bir nedene bağlı olarak gelişen yaralar için nedenleri tedavi edilerek bir daha oluşmaması sağlanmalıdır.

Ağız yaralarının tedavi edilmesinde bir çok yöntem kullanılmaktadır. Bunun için ağız içi hijyene dikkat edilmeli ve dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

En az 6 ayda bir diş kontrolü yapılması yara oluşmaması için en önemli faktördür. Ayrıca ağız yaraları için doktorun vereceği krem, gargara, solüsyon gibi ürünlerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Düzenli olarak kullanılması halinde 1 hafta içinde iyileşme görülmektedir.

Evde Yağız Yarası Tedavisi

Karşılaşılan ağız yaraları tedavisi önemli bir hastalığa bağlı değil ise evde de mümkün olmaktadır. İlk olarak ağız içine gerekli hijyeni göstererek tedavi için adım atabilirsiniz. Evde bulunan su ve karbonat ile hazırlanan karışım tedavi için uygun ilaç görevini yapacaktır.

Ayrıca yarım bardak suya 1 çay kaşığı katarak hazırlayacağınız sıvıyı 2 saat ara ile gargara yapabilirsiniz. Yediğiniz her gıdadan sonra ağzınızı iyice çalkalayarak ağız yarasını evde kolay bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Ağız yarasını tedavi etmenin yanı sıra bir daha oluşmasını engellemek için gerekli önlemleri de alabilirsiniz.

Ağız Yaralarını Önlemek

Ağız yaralarının tamamını önlemek mümkün olmasa da basit ağız yaralarını önlemek alınacak bir takım önlemler ile mümkün olmaktadır.

Bu önlemler en azından sık sık tekrar etmesine engel olabilir. Bunun için çok sıcak yemek ve içeceklerden kaçınmak gerekir.

Yemek yerken yavaş çiğnenmeli, diş fırçalarken yumuşak hareketler yapılarak diş fırçalanmalıdır.

Stresten uzak durulmalı ve gerekli ağız hijyenine özen gösterilmelidir.

Bol su içilmeli, baharatlı gıdalar sonrasında ağız iyice çalkalanmalıdır.

Diş eti rahatsızlıkları gibi durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır. Vitamin eksikliği bulunması halinde gerekli takviye yapılmalıdır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Anında açıyı alacak çözüm için eczane den aft için jel alacaktım derseniz 10TL gibi uygun bir fiyata ağız yaraları için yaraya sürülebilen anında açıyı alan kolay kullanımlı jel alabilirsiniz

 2. Bende de çok oluyor. Bende çoğunlukla stresten kaynaklı oluyor. Olumsuz bir olay yaşadığımda ağzımda yaralar hemen çıkar. Stresin çaresini de ben bulamadım :-((

 3. Önemsenmesi gereken bir konu, kansere kadar ilerleyebilecek bir durum. Aşırı masturbasyon ile geçirilen günlerden sonra da bu yaralar oluşmakta.

 4. Diş teliniz var ise bu yaralar tam bir ızraba dönüyor. Ağzımdaki yara diş teli yüzünden 1.5 hafta boyunca kanadı ve genişledi. Yara kapanmayınca çözümü gece yatarken diş teli ile yara arasına peçete koyarak yatmakta buldum 2 gece sonra problem çözüldü. Denemenizi öneririm

 5. Ağış yaraları sık karşılaştığım bir rahatsızlıktı, bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu