Aşk & İlişkiler

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Neler Yapmalıyım?

Bu makalede sizlere “ağız kokusu nasıl geçer, ağız kokusunu giderme, ağzım kokuyor ne yapmalıyım” gibi soruların cevaplarını vereceğiz.
Ağzınızda herhangi bir ciddi enfeksiyon, vücudunuzda herhangi bir sağlık sorunu yoksa ağız kokusunu gidermek ve engellemek için gargara ve diş macunları, diş fırçaları ile yapılacak düzenli temizlik yeterlidir.
unutmayın ağzın kokmasının temel nedenlerinden biri de ağız kuruluğudur.

Ağız kuruluğunu ve ağız kokusunu geçirmek için yapmanız gerekenleri aşağıda sizler için sıraladık.
Ağız kuruluğunu önlemek için de gün boyu bol bol su için, sıvı alın.
Kullandığınız ilaçlar ağız kuruluğuna neden oluyorsa, bol bol su için; dişlerinizi ve dilinizi fırçalamayı ihmal etmeyin.
Tükürük salgısını çoğaltın. Bunun en kolay yolu şekersiz sakız çiğnemek.
Bakteri oluşumunu engellemek için ağzın içinin sürekli oksijen alması gerekiyor.

Bol sulu sebze ve meyveler yiyin.
Sarımsak, soğan ve baharatlı yiyecekleri pişirerek yemeyi tercih edin.
Yiyeceklerinizin üzerine maydanoz doğrayın.
Hem sosyal ilişkileriniz hem de sağlığınız için alkol ve sigarayı bırakın.
Sürekli ağzınızın koktuğunu mu düşünüyorsunuz? Sosyal ilişkilerinizde sizi oldukça etkileyen bu korkuya halitofobi denir.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer: Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ağız kokusu sorunu birçok insanın yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Ağız kokusunun birçok sebebi vardır.

Ağız kokusuna yol açan en büyük faktör dişlerinizdeki çürüklerdir. Bunun dışında iç hastalıklar da ağız kokusuna yol açmaktadır.
Bu yazımızda sizlere ağız kokusuna ne iyi gelir sorusuna cevap vereceğiz.
Aşağıda sizlerle ağız kokusunu giderici formülleri paylaşacağız.
1. Diş ve diş eti bakımını iyi yapın.
Diş eti iltihapları ve diş çürükleri yukarıda da belirttiğimiz gibi ağız kokusunun en büyük sebebidir. Dişlerinizi hergün en az 1 kez fırçalayınız. Diş fırçalama sayesinde diş ve diş etlerinizde kokuya yol açan bakterileri yok etmiş olursunuz.
2. Takma dişiniz varsa takma dişlerinizi kontrol ettiriniz.
Ağzınızda takma dişleriniz varsa, dişlerinizin arasında boşluklar olmamasına dikkat edin. Çünkü ağız için boşluklarda da bakteriler oluşabilir.
3. Bol bol sakız çiğneyin
Tükürük ağzınızın temizlenmesini sağlayan bir kimyasaldır. Bu yüzden bol bol sakız çiğneyerek tükürük salgılanımını arttırabilirsiniz..
4.Tarçın kullanmaya dikkat edin.
İçeceklerinizde bol bol tarçın kullanmaya dikkat edin. Tarçın sayesinde ağız içi bakterilerle mücadele edebilirsiniz.
5. Bol bol su için
Su içerek ağzınızın sürekli ıslak kalmasını sağlayabilirsiniz. Ağzınızın ıslak kalması ağzınızın kokmamasına yardım eder.
6. Burnunuzun açık olmasına dikkat edin
Burnunuzun tıkalı olması durumunda ağzınızın kuruması kaçınılmazdır. Ağız kuruluğu da bilindiği gibi ağız kokusunun sebeplerinden biridir.
7. Şekerli gıda tüketiminizi azaltın.
Şekerli gıdaların bol miktarda tüketilmesi de ağız kokusunun sebepleri arasındadır.
8. Diş ipi kullanmaya dikkat edin.
Diş ipinin kullanarak, dişlerinizin arasında kalan besin artıklarını temizleyebilirsiniz. Bu şekilde de bakteri oluşumunu engelleyebilirsiniz.
9. Sigarayı bırakın
Sigara da en çok ağız kokusu yapan maddelerden biridir. Sigarayı bırakmak da ağız kokusunu önler. Biliyorum saydıklarım arasında en zor olanı bu son madde ama ağız kokusunu önlemek için de sigarayı bırakmalısınız.

Ağız Kokusunun Tedavisi Var mı?

Kötü ağız kokusunun tedavisi vardır. Kokunun tedavisine başlamadan önce kokunun kaynağını belirlemek önemli. Önce tam ağız muayenesi yapılır. Koku testleri ile uçucu olan sülfür gazları tespit edilir. Sonrasında diş eti hastalıkları veya diş çürükleri varsa tedavi edilir. Ağızdaki enfeksiyonlar yok edilir, sorunlu dişler çekilir ve tedaviden kısa sürede iyi sonuç alınır.
Ağız içi enfeksiyonları tedavi edildikten sonra, günlük ağız hijyeni ve temizliği için gargara, antiseptik spreyler ile diş macunları kullanılır.
Nefes Kokusuna Ne İyi Gelir?
Toplum içinde bizi, çevremizdeki insanları en çok rahatsız eden durumlardan biri de nefes kokusudur. Kötü nefes kokusunun birçok sebebi vardır. Bazı iç hastalıklar, diş çürükleri, yediğimiz koku yapan bazı gıdalar nefes kokusu yapar.
Bu yazımızda nelerin nefes kokusuna iyi gelir konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

İşte nefes kokusunu gideren bitkiler:

Maydanoz: Eğer yemek yedikten sonra taze bir nefese sahip olmak istiyorsanız hemen biraz maydanoz çiğneyin. Maydanoz klorofil bakımından zengin bir bitkidir. Klorofil nefes kokusunu gideren bir maddedir.
Limon: Bir bardak suyun içerisine yarım limon sıkıp içiniz. Eğer öyle bir imkânınızın yoksa limonu tuzlayarak yiyebilirsiniz.
Nane yaprağı, fesleğen, karanfil gibi bitkiler de nefes kokusunu gideren bitkilerdir.

Bunların dışında eğer, dişlerinizin arasında kalan yemek artıklarınızı temizlemek istiyorsanız, yapmanız gereken şey çok basit. bir adet elmayı yiyin, dişlerinizin arası tertemiz olur.
Ağız kuruluğu da ağız kokusu yapar
Ağız kuruluğu ağız kokusuna yol açabilir. Tükürük oluşumu ve miktarındaki azalma, ağız kuruluğunu artırır. Ağız kuruluğunda normalden daha az olan tükürük, dil üzerindeki artıkları ve maddeleri yeterince yıkayamadığından tükürük azlığı, ağız içindeki oksijenin azalmasına, bu da oksijeni sevmeyen organizmaların oluşmasına sebep olur ki bu organizmalarda kötü koku nedenidir.

Tükürük oluşumunun azalması ise çeşitli nedenlere bağlıdır.
Tükürük bezi hastalıkları, diyabet, hepatit, vitamin eksiklileri, menopoz, duygusal gerilim ve bazı ilaçlar neden olur .
Ağız içindeki mantarlar ve yaralar, boğaz yolu enfeksiyonları (bademcik, farenjit,geniz akıntısı) akciğere bağlı enfeksiyonlar, böbrek ve karaciğer yetmezlikleri, açlık, diyet, oruçlu olmak, burun tıkanıklıkları sonucu oluşan ağız kurulukları koku yapabilir.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu