Moda ve Kombin Önerileri

Adet Sancısına ve Adet Düzensizliğine Neler İyi Gelir?

30.10.2019
269
Adet Sancısına ve Adet Düzensizliğine Neler İyi Gelir?

Her ayın belirli günlerinde, belirli yaştaki bayanların hepsinin sosyal yaşamını adet sancıları olumsuz yönde etkiler.
Adet ağrıları bayanı hem fizyolojik hem de psikolojik yönden etkiler. Bu yazımızda sizlerle adet sancılarına nelerin iyi geldiğini paylaşacağız.
İşte adet sancılarını yok etmek için öneriler:
Adet sancıları özellikle adetin 1. Günü ya da adetten bir önce başlar. Adet döneminin sonuna doğru da geçer. Bu dönemde alacağınız ağrı kesiciler adet sancılarına iyi gelir.
Adet döneminde yanınızdan sıcak su torbalarını da eksiltmemeniz sizin için faydalı olacaktır.
Adet döneminde sıcak duş alıp karnınıza masaj da yapabilirsiniz.
Spor yapan bayanların daha az adet sancısı çektiği bilinmektedir. Bu yüzden pilates ve benzeri sporları yapabilirsiniz.
Adet döneminde üşütmemeye de dikkat edin. Ellerinizi ve ayaklarınızı adet dönemleriniz yaklaşınca sıcak tutmalısınız.
Sıcak sütün içine bal ve şeker katıp içmeniz de adet sancılarınızı giderir.

Adet sancısı için öneriler: Adet sancısı için formüller
Kadınların hemen hemen hepsi adet dönemlerinde dayanılmaz sancılar yaşamaktadır. Bu sancılar bayanı hem fiziksel ve hem de psikolojik yönden olumsuz bir şekilde etkilemektedir.Ancak bu sancılardan kurtulmanın da yolları vardır. Biz bu yazımızda adet sancılarından kurtulmanın yollarını sizinle paylaşacağız.

Adet sancısı için formüller:

Adet sancısı, adet döneminden bir-iki gün önce başlar, bazı kadınlarda hafif yaşanırken, bazlarında ağır ve sancılı yaşanmaktadır.
Birincil ve ikincil sancı olarak ikiye ayrılmaktadır. 20 yaş altı ve genelde doğum yapmayanlar için birincil, doğum yapan kadınlar için ikincil sancılar yaşanır. İkincil sancılar, lif tümörleri, yumurtalık kistleri bulunan kadınlarda ya da doğum kontrol ilaçları kullanan kadınlarda yaşanmaktadır.

Bu sancılar, hormonsaldır, rahmin yumurtlamayı reddettiği dönemde sancılar çoğalır. Doktor tavsiyesinde doğum kontrol hapları adet sancısını kesmek ya da azaltmak için kullanılsa da, bu haplar kanamayı artırır.
Bazı genital ağrı kesiciler (Exen, Buscopan gibi), kısa sürede ağrıyı dindirir. Fakat günlük dozu aşmamak gerekir.
Ayrıca düzenli fiziksel aktivite, yürüyüş, yavaş hareketli spor, aerobik, bisiklet gibi sporlar krampları azaltmaya yardımcıdır. Çinko-kalsiyum ağırlıklı bir beslenme de yine ağrıları ve şişkinliği azaltmaya yardımcıdır. Kadınlar, en çok bu dönemde yemek yemeye eğilimlidir.
Diyet yapanların bu dönemde dikkatli olması gerekmektedir.
Sıcak bir banyo eşliğinde aromaterapi bitkileri ve sabunları kullanın. Bu size iyi gelecektir. Üşütmemeye, sıkı giyinmeye de özen gösterin. Isıtılmış ped de başka bir alternatiftir.

Adet Düzensizliği İçin Ne Yenmeli?

Adet Düzensizliğine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?
Adet düzensizliği ve adet sancıları kadınların en büyük sağlık sorunlarıdır. Genellikle 28-35 günde bir bayanlar adet olur. Ancak bazı kadınlar 1 buçuk ayda bir adet olurken bazı kadınlar da bazen 20 günde bir bazen de 35 günde bir adet olabilir. Bu duruma adet düzensizliği denmektedir.
Adet düzensizliği problemi yaşayan bayanlar bu durumdan oldukça şikâyetçidir. Tam olarak ne zaman adet olacağını bilemeyen bayanlar bu döneme hazırlıksız yakalanarak huzursuz anlar yaşamaktadır.
Bu yazımızda sizlerle adet düzensizliği için bitkilerin neler olduğunu paylaşmak istiyoruz. İşte adet düzensizliğine iyi gelen bitkiler:
Adaçayı: adaçayı adet düzensizliğine iyi gelir ve adet dönemindeki ağrılarınızı azaltmaya yarar.
Ahududu: bu bitki ise kadınlardan gelen beyaz renkli akıntıyı önler ve fazla gelen kanamayı azaltır.
Ekşi yonca: ekşi yonca da adet düzenleyen bir bitkidir.
Havuç: regl dönemindeki kanamaları arttırır.
Mine çiçeği suyu: adet düzenleyen bir karışımdır.
Kuşkonmaz: adet dönemlerinde kadınlarda oluşan fazla suyun yani ödemin dışarı atılmasına yardımcı olan bir bitkidir. İçeriğindeki maddeler sayesinde vücutta fazla suyun atılmasını sağlar.
Regl dönemlerinizde yukarıda saydığımız bitkilerden tüketerek bu dönemi biraz daha rahat atlatabilirsiniz.

Belirli bir erginliğe erişen bütün kadınlarda görülen adet döngüsü çoğu zaman biz kadınlar için tam bir kabusa dönebiliyor.

Adet dönemindeki sinir, gerginlik ve şişkinliklerin yanı sıra bir de adet sancısı eklenince bu doğal döngü bizi oldukça zorluyor.

Adet sancısının nedenlerine gelecek olursak; psikolojik nedenler, rahim tümörleri, rahim ağzında darlık, rahim ve yakınındaki organlardaki enfeksiyonlar bunların arasında gösterilebilir.

Bu yazımızda adet sancısına iyi gelen yöntemleri sizler için derledik.

Bitter Çikolatanın Adet Sancısına Faydaları

Adet döneminde yaşanan magnezyum kaybını karşılamak için mükemmel bir yöntem olan kakao tüketimi aynı zamanda artan tatlı krizlerinize de mükemmel bir çözüm olacaktır.

Ancak şeker içeren diğer çikolatalar yerine bitter çikolatayı tercih etmelisiniz.

Suyun Adet Sancısına Faydaları

Adet döneminde yaşanan su kaybını karşılamak, adet döneminde oluşacak halsizlik ve şişkinliği önlemek adına su tüketmelisiniz.

Ayrıca yaşanacak olan sancıları önlemek adına da oldukça faydalı bir yöntemdir.

Bitki Çaylarının Adet Sancısına Faydaları

Sıcak içeceklerin ve bitki çaylarının adet sancılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus güvenilir kaynaklardan elde edilmiş saklama koşulları belli olan ürünler tercih etmenizdir. Bir diğer husus da tüketeceğiniz bitkisel çayların miktarlarıdır.

Adet sancısına iyi gelen bitki çaylarını sıralayacak olursak, yeşil çay, kırmızı meyve çayları, nane limon çayı ve tarçın portakal çayıdır.

Elbette sıcak içecekler demişken adet döneminde kafein içeren içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Adet Sancılarını Önleyen Egzersizler

Düzenli bir spor hayatı elbette sadece adet döneminde değil hayatımızın tümünde bize oldukça faydalıdır.

Adet döneminde özellikle ağır sporlarda kaçınılmalıdır. Ağır sporların yerine vücudumuzu fazla yormadan ufak egzersizler yapılmalıdır.

Özellikle yürüyüşün adet sancılarını azaltmada büyük bir yeri vardır. Bunun yanı sıra yoga da adet döneminde sıkça başvurulan bir yöntemdir.

Ananasın Adet Sancılarına Faydaları

Tropikal meyvelerden olan ananasın faydaları saymakla bitmez elbet. Adet sancılarında etkili besinlerden biri olması nedeniyle adet döneminde tüketilen besinler arasında yerini almaktadır.

Aynı zamanda düşük kalorili oluşu bu meyveyi bir hayli cazip kılıyor. Kasların rahatlamasına yardımcı olan ananas ayrıca şişkinlik ve krampların azalmasında da oldukça etkilidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.