Kadın Modası

90’lı Yıllarda Moda

Moda son derece evrensel olan bir kavram ve bunun yanında son derece de önemli olan bir endüstri. Bu işten ciddi bir biçimde emek yiyen insanlar var ve bu insanlar yılda birkaç kere bir araya gelerek modanın o seneki ana trendlerini belirliyorlar.  Öyle dönemler var ki hafızalardan asla gitmiyor ve o dönemin modası dönem dönem yeniden insanların karşısına ufak nüans farkları ile çıkıyor. İşte 90’lı yıllar tam da öyle olan dönemlerin başında geliyor. Bugün bile izlerini görmek mümkün.

90’lı yıllar deyince ilk akla gelen ürünler ki o dönemi yaşayanların yaşı kaç olursa olsun gardırobunda mutlaka olan neon renkli giysiler, Özellikle neon renkli ceketlerin son derece moda olduğu yıllar bu yıllar.  Bunun yanında göze çarpan bir diğer detay ise yüksek bel etekler. Bugün bile o yükseklikte etek beli bulabilmek neredeyse mümkün değil. Keza yüksek bel pantolonların da tavan yaptığı, henüz düşük bel devrinin başlamadığı yıllar bu yıllar. Bol İspanyol paçalar Jean pantolonlar dönem damga vurmuş bulunuyordu ve çok farklı markaların bu tarz Jeanları bulunuyordu.

90’lı yıllar oldukça kıyafetlerin renkli olduğu yıllardı ve tüm ana renkler insanların karşısına olanca canlılığı ile çıkıyordu. Renkli gömlekler yanında bugün de çok moda olan kısa bluzlar yani göbeği açıkta bırakan ürünler oldukça revaçta idi ve genç kızlar asla vazgeçemiyordu. Şimdi bu noktada yine bir üst giyim ürünü olarak deri ceketleri unutmamak gerekir.  Özellikle kısa boyda olanları oldukça revaçta idi. Gelelim vatka konusuna, bluz, gömlek, elbise kısaca tüm üst giyim ürünlerinde vatka olmazsa olmaz olan bir parça idi ve uzun süre kullanıldı.  Saçların bugün afro denilen tarzda olduğu, küpelerin daha çok imitasyon ve gösterişli olduğu yıllardı.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu